Teatr Polskiego Radia

"Lusia. Historia Ludmiły Jakubczak" - słuchowisko Marii i Andrzeja Ochalskich i Jerzy Głuszyka

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 10:42
Ludmiła Jakubczak była wschodzącą gwiazdą powojennej Polski. Kiedy po maturze, którą zdała w 1958 r., postanowiła wziąć udział w radiowym konkursie dla piosenkarzy amatorów, o jej niekwestionowanym talencie dowiedział się poważany w branży artystycznej kompozytor i aranżer, Jerzy Gabriel Abratowski.
Twórcy słuchowiska Lusia
Twórcy słuchowiska "Lusia"Foto: P. Podlewski/PR

Kompozytor zachwycił się głosem młodej Ludmiły i dość szybko dostrzegł w niej potencjał nie tylko na artystkę, ale także… na własną żonę. To dla Ludmiły zaczął wkrótce komponować swoje najpiękniejsze piosenki. Tak powstał między innymi słynny przebój "Gdy mi ciebie zabraknie" do słów Kazimierza Winklera, który nuciła wówczas cała Polska. Jednak dzisiaj, gdy znamy tragiczne losy Ludmiły i Jerzego, trudno oprzeć się wrażeniu, że piosenka ta brzmi jak metafizyczny nakaz losu. Któż mógł przypuszczać, że kariera Lusi potrwa zaledwie trzy lata, a Jerzego dosięgnie niespodziewana śmierć?

Słuchowisko wraca do tych wydarzeń, przywołując również piękne, oryginalne nagrania piosenek z tamtych lat w wykonaniu Ludmiły Jakubczak.

Maria i Andrzej Ochalscy, Jerzy Głuszyk "Lusia. Historia Ludmiły Jakubczak"

Adaptacja: Magdalena Małecka-Wippich

Reżyseria: Magdalena Małecka-Wippich

Opracowanie muzyczne: Magdalena Małecka-Wippich

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Kierownictwo Produkcji: Beata Jankowska

Obsada:

Lusia. Ludmiła Jakubczak - ELŻBIETA NAGEL, Jerzy Abratowski - PAWEŁ PAPROCKI , Wanda Wermińska - MAGDALENA ZAWADZKA, Tadeusz Suchocki - ARTUR BARCIŚ, Marek Karewicz - DAWID ŚCIUPIDRO, Konferansjer - GRZEGORZ KWIECIEŃ , Irena Santor - MARTA KURZAK, Oficer - ARKADIUSZ JANICZEK. 

***

Teatr Polskiego Radia/ ans/wmkor/mt