Teatr Polskiego Radia

67 lat, 5 miesięcy i 10 dni. Tyle upłynęło od emisji pierwszego odcinka słuchowiska "Matysiakowie". W sumie to już 3500 odcinków

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2024 07:00
Pierwszy odcinek tej radiowej powieści pojawił się na antenie Polskiego Radia 15 grudnia 1956 roku. W Polsce kończył się właśnie okres stalinizmu, królową Wielkiej Brytanii od niedawna była Elżbieta II, Elvis Presley wydawał swój debiutancki album, a na warszawskim Powiślu, dokładnie przy ulicy Dobrej 21 mieszkania 6, pewna rodzina borykała się z problemami finansowymi…
Powieść jest tworzona w konwencji nieruchomego mikrofonu umieszczonego na stałe w mieszkaniu fikcyjnej tytułowej rodziny przy ul. Dobrej 21 na warszawskim Powiślu. Jej twórcą i głównym scenarzystą był zmarły w 2007 roku Jerzy Janicki, mieszkający przy tej ulicy. Na zdjęciu Michał Sitarski i Olga Sarzyńska podczas nagrań do radiopowieści Matysiakow
Powieść jest tworzona w konwencji nieruchomego mikrofonu umieszczonego na stałe w mieszkaniu fikcyjnej tytułowej rodziny przy ul. Dobrej 21 na warszawskim Powiślu. Jej twórcą i głównym scenarzystą był zmarły w 2007 roku Jerzy Janicki, mieszkający przy tej ulicy. Na zdjęciu Michał Sitarski i Olga Sarzyńska podczas nagrań do radiopowieści "MatysiakowFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
  • "Matysiakowie" to jedno z najdłużej nadawanych słuchowisk radiowych na świecie. Wciąż cieszy się ogromną popularnością słuchaczy.
  • Od pierwszego odcinka "Matysiaków" losy tej warszawskiej rodziny i ich przyjaciół oraz gości odtwarzało ponad 400 wybitnych aktorów.
  • Wśród gości odwiedzających radiową rodzinę byli słynni warszawiacy, na przykład - Mieczysława Ćwiklińska, Melchior Wańkowicz, Mira Zimińska-Sygietyńska czy Mieczysław Fogg.
  • "Matysiakowie" obchodzą swój jubileusz i zapraszają na 3500 odcinek słuchowiska. 

Od pierwszego odcinka "Matysiaków" losy tej warszawskiej rodziny i ich przyjaciół oraz gości odtwarzało ponad czterystu wybitnych aktorów. W dziejach słynnej rodziny pojawił się również Jerzy Połomski. W 2009 roku, w odcinku numer 2753, artysta zagrał kameralny koncert w kafeterii. 

Jerzy Połomski wystąpił gościnnie w powieści "Matysiakowie" w 2009 roku Jerzy Połomski wystąpił gościnnie w powieści "Matysiakowie" w 2009 roku

Ulica Dobra 21 mieszkania 6

Adres "Matysiaków" się nie zmienił, zmieniła się pora emisji na antenie Polskiego Radia. Początkowo Matysiakowie pojawiali się w domach słuchaczy wieczorem, o godzinie 20.30. Obecnie to wczesne sobotnie popołudnie. W okresie największej popularności powieść gromadziła przed radioodbiornikami 12 milionów słuchaczy.

 

Życiowe perypetie bohaterów

Słuchacze śledzili życiowe perypetie bohaterów, a także udzielali im rad. Kiedy ktoś z rodziny zachorował, poczta doręczała przesyłki do radia z aspiryną, ziołami i sokiem malinowym, a kiedy leciwy kawaler zaręczył się z panną Zosieńką, do redakcji wpłynęło niemal 3 tysiące pełnych zaniepokojenia listów, wskutek których zaręczyny zostały zerwane.

Waldemar Modestowicz, Maciej Kubera, Barbara Zielinska, Wlodzimierz Press, Maria Pakulnis, Marek Siudym Waldemar Modestowicz, Maciej Kubera, Barbara Zielińska, Włodzimierz Press, Maria Pakulnis, Marek Siudym/ Polskie Radio

3 miliony listów... 

Przez lata Matysiakowie otrzymali też ponad 3 miliony listów i wiele prezentów, które trafiły do domów dziecka i organizacji dobroczynnych. Dzięki akcjom społecznym aktorów i autorów słuchowiska został między innymi zbudowany Dom Spokojnej Starości im. Matysiaków w Warszawie.

Radiowej noweli zawdzięczamy też to, że odnaleziony przez Władysława Żesławskiego pomnik Ignacego Paderewskiego, przez długi czas zapomniany i niezbyt dobrze postrzegany przez ówczesne władze, znalazł miejsce w Parku Ujazdowskim. Ponadto Józef Matysiak przyczynił się do renowacji i powrotu Syrenki Warszawskiej na jej dawne miejsce nad Wisłą. Dzięki Matysiakom na Krakowskim Przedmieściu stanął też pomnik Bolesława Prusa.

Agnieszka Wosińska, Aleksandra Rojewska, Grzegorz Drojewski, Piotr Kozlowski, Tomasz Marzecki, Agnieszka Wosińska, Aleksandra Rojewska, Grzegorz Drojewski, Piotr Kozłowski, Tomasz Marzecki

Czytaj także: 

Matysiakowie w pracach uniwersyteckich 

"Matysiakowie" stali się przedmiotem kilkunastu prac magisterskich i rozprawy doktorskiej. W okresie PRL bardzo popularny był warszawski bar mleczny "U Matysiaków" przy ulicy Świętokrzyskiej. Imieniem Radiowej Rodziny Matysiaków nazwano także skwer u zbiegu ulic Dobrej i Bednarskiej na Powiślu oraz Dom Pomocy Społecznej na Saskiej Kępie w Warszawie.

Słuchowisko Matysiakowie odcinek 3500 Słuchowisko Matysiakowie odcinek 3500

Autentyczność i życiowe problemy bohaterów

Jedną z charakterystycznych cech "Matysiaków" jest autentyczność. Od pierwszego odcinka bohaterowie mierzyli się z codziennymi problemami, które dotykały przeciętnego mieszkańca Warszawy. - Słuchacze po raz pierwszy usłyszeli, że ludzie rozmawiają normalnym, ludzkim językiem o normalnych, ludzkich sprawach - mówił w 2001 roku twórca "Matysiaków" Jerzy Janicki.

W osiągnięciu efektu autentyczności pomógł zabieg nazywany przez twórców "stojącym mikrofonem". Słuchowisko realizowane było i nadal jest w konwencji nieruchomego, ale nie ukrytego mikrofonu umieszczonego na stałe w mieszkaniu tytułowej rodziny. Cała akcja rozgrywa się w czterech ścianach mieszkania przy ulicy Dobrej.

ZOBACZ RADIOWY DOM LEGENDARNEJ RODZINY MATYSIAKÓW:

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

Jerzy Janicki, pisarz, dramaturg, dziennikarz, jeden z pomysłodawców i współtwórców powieści radiowej "Matysiakowie"

Twórcą i głównym scenarzystą "Matysiaków" był zmarły w 2007 roku Jerzy Janicki. To on mieszkał przy Dobrej na warszawskim Powiślu, choć adres: Dobra 21 - w rzeczywistości nie istnieje. 

Scenariusz "Matysiaków" tworzyli również Stanisław Stampf'l, Władysław Żesławski, Dżennet Połtorzycka-Stampf’l, Janusz Adam Dziewiątkowski i Hanna Bielawska-Adamik. Obecnie autorami radiowej noweli są: Adam Bauman oraz Ireneusz Wróbel. Słuchowisko realizują: Maria Chludzińska, Waldemar Modestowicz i Maciej Kubera. 

Posłuchaj wszystkich odcinków: "Matysiakowie" - wszystkie odcinki

Czytaj także: 

***

Zapraszamy do posłuchania 3500 odcinka radiowej powieści "Matysiakowie" w sobotę (25 maja) o godzinie 13.15 w Programie 1 Polskiego Radia.

PR1/PR Historia/ mt 

wmkor