Konkurs Chopinowski 2018

Tomasz Ritter zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 23:15
Zakończyły się przesłuchania finałowe I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Jury przyznało pianistom trzy nagrody i dwa wyróżnienia.
Audio
  • Ogłoszenie wyników I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (Dwójka)
  • Tomasz Ritter w rozmowie z Moniką Zając po zwycięstwie w Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
  • Janusz Olejniczak komentuje werdykt finałowy Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Tomasz Ritter
Tomasz RitterFoto: Wojciech Grzędziński / NIFC

Nagrody Główne:

I nagroda – Tomasz Ritter (Polska)
II nagroda ex aequo – Naruhiko Kawaguchi, Aleksandra Świgut (Japonia, Polska)
III nagroda – Krzysztof Książek (Polska)

Wyróżnienia (w kolejności alfabetycznej):

Dmitry Ablogin (Rosja)
Antoine de Grolée (Francja)

Nagrody specjalne:


Nagroda za najlepsze wykonanie mazurków, ufundowana przez Polskie Radio otrzymał Krzysztof Książek (Polska)

Konkursową rywalizację 4 września rozpoczęło 30 pianistów z 9 krajów (16 z Polski, 4 z Japonii, 2 z Chin, 2 z Francji, 2 z Rosji i po 1 z USA, Ukrainy, Belgii, Rumunii). Uczestnicy Konkursu zobowiązani byli do wykonania programu na fortepianie wybranym spośród instrumentów zapewnionych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (m.in. fortepiany pochodzące z wytwórni Erarda i Pleyela sprzed 1856 roku). Zobacz więcej>>>

Spośród 15 muzyków, którzy uczestniczyli w przesłuchaniach drugiego etapu, 6 zakwalifikowało się do finału. Uczestnikom podczas finałów towarzyszyła Orkiestra XVIII Wieku pod batutą maestro Grzegorza Nowaka.Koncert laureatów i ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 14 września w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. Transmisji  z tego wydarzenia będzie można posłuchać Programie Drugim Polskiego Radia.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak