Jak przekonują organizatorzy Orszak Trzech Króli, Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, pozycji społecznej czy światopoglądu. Święto Objawienia Pańskiego ma przypominać wszystkim, że Bóg na nich czeka, że chce ich zbawić, że nawet jeśli koleiny życia zaprowadziły ich daleko od Niego - zawsze jest czas, aby Go odnaleźć, wejść na drogę do Niego.
W Familijnym studiu gościliśmy przedstawicieli biura organizacyjnego Orszaku Trzech Króli - p. Agatę Bielecką i Pawła Zuchniewicza, którzy opowiedzieli o tym, jak do odgrywanych ról przygotowywali się aktorzy uczestniczący w warszawskim Orszaku Trzech Króli. Opowiedzieliśmy również jak do Orszaku szykują się mieszkańcy Żelechowa zwycięzcy konkursu na orszakowego wielbłąda oraz Wołczyna, gdzie w postaci trzech króli wcieli się trzech lokalnych burmistrzów.
W czasie Orszaku Trzech Króli 2018 odbyła się publiczna zbiórka pieniędzy „Mędrcy dla Wschodu”, której dochód zostanie przekazany na wsparcie instytucji kulturalnych i edukacyjnych działających za wschodnią granicą lub na trenie Polski na rzecz wschodnich obywateli.
W tradycji kościoła zachodniego Uroczystość Objawienia Pańskiego to także Dzień modlitw w intencji misji - w ramach którego odbywa się ogólnopolska kolekta na Krajowy Fundusz Misyjny, Światowy Dzień Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci oraz uroczyste zakończenie inicjatywy Kolędników Misyjnych. – To wyjątkowy dzień pamięci i pomocy misjom. Misjonarze potrzebują modlitwy i to jest największy dar, jaki w tym dniu możemy im złożyć – przyznał o. Kazimierz Szymczycha.
Uroczystość Objawienia Pańskiego to także świętowanie Bożego Narodzenia we wschodnich obrządkach Kościoła. Jak podkreślił Grzegorz Górny to najstarsze święto chrześcijańskie. - W Kościele pierwotnym święto Epifanii kumulowało w sobie aż cztery różne święta: Boże Narodzenie, Objawienie Pańskie, chrzest Jezusa w Jordanie i wesele w Kanie Galilejskiej – powiedział gość audycji i dodał, że organizowanie orszaków to zwyczaj pochodzący z XIX wieku z Hiszpanii.
7 stycznia, czyli 13 dni po katolikach Boże Narodzenie świętują Wschodni chrześcijanie. – To są święta, które gromadzą rodziny. Wieczerza jest postna, ale powinna się składać z 12 dań. Rozpoczyna się ona modlitwą, a następnie ludzie dzielą się prosforą, czyli wyrośniętym chlebem - tłumaczył bazylianin o. Piotr Kuszka, proboszcz parafii grekokatolickiej w Warszawie.
01:53 [ PR1]PR1 (mp3) 6 styczeń 2018 06_15_16.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak
02:46 [ PR1]PR1 (mp3) 6 styczeń 2018 06_49_40.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski
Data emisji: 6.01.2017 r.
Godzina emisji: 06.00