X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

XXVI Światowy Dzień Chorego

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 09:00
Światowy Dzień Chorego obchodzony jest 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Został ustanowiony przez św. Jana Pawła II 13 maja 1992 roku, w dniu 75. rocznicy objawień fatimskich i 11. rocznicy zamachu na życie papieża.
Audio
W Polsce na choroby rzadkie choruje według różnych szacunków ok. 2 mln osób.
W Polsce na choroby rzadkie choruje według różnych szacunków ok. 2 mln osób. Foto: Pixabay

W orędziu na tegoroczny, XXVI Światowy Dzień Chorego, papież Franciszek przywołuje "obraz Kościoła jako "szpitala polowego", otwartego dla wszystkich zranionych przez życie". Wskazuje, że jest on "rzeczywistością bardzo konkretną, bowiem w niektórych częściach świata tylko szpitale misyjne i diecezjalne zapewniają niezbędną opiekę zdrowotną ludności".

Tegoroczny Światowy Dzień Chorego obchodzony jest pod hasłem: „Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja”. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19, 26-27).

Jak podkreślił ks. Arkadiusz Zawistowski, opieka nad chorym to czułość i troska stąd odwołanie do Maryi. - Ona jest tą która prowadzi do Boga, ale wspiera też innych, aby pomagali cierpiącym - powiedział gość audycji. - Mówi się o tym, że Lourdes to dobrze zorganizowany szpital Boga. Dla mnie to klinika, gdzie ordynatorem jest Matka Boża - dodał duszpasterz.

- Jako Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, muszę zawsze pamiętać aby iść do chorych z dobrym gestem czułością i cierpliwością, ponieważ nastroje chorych są różne. Zdarza się bunt czy zniecierpliwienie, ale zawsze potrzebne jest wsparcie duchowe, opieka, zrozumienie i modlitwa - zauważył ks. Arkadiusz Zawistowski.

Szczególny wymiar, kobiecej i macierzyńskiej opieki realizowany jest też w zawodzie każdej pielęgniarki i położnej. – Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy struktury zawodu pielęgniarki zostały tak zorganizowane, że nie pozostaje zbyt wiele czasu na rozmowę i wsparcie pacjenta - tłumaczyła Beata Baliszewska - prezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich. - Ten rok jest szczególny dla polskiego pielęgniarstwa, ponieważ już 28 kwietnia w krakowskich Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja sługi Bożej Hanna Chrzanowska, która jest przykładem dla światowego pielęgniarstwa, które wychodzi poza zakres szpitala - dodała gość audycji

- Pielęgniarstwo skupia się, jak sama nazwa wskazuje na opiece nad każdym pacjentem. Bez względu na procedury medyczne, każda czynność wykonywana przy chorym jest pielęgnowaniem go - zuważyła pielęgniarka. 

- Jestem człowiekiem szczęśliwym mnóstwo rzeczy mnie zadziwia i zachwyca - mówił o sobie głucho-niewidomy Krzysztof Wostal, bohater i współautor książki  „Życie w zachwycie… bez słuchu i wzroku”. – Patrząc z boku, moja niepełnosprawność może wyglądać na trudną. Mam przecież uszkodzone dwa podstawowe narzędzia komunikacji człowieka. Ja postrzegam to jednak jako cechę, tak jak choćby blond włosy. Nie chciałbym być postrzegany wyłącznie przez pryzmat głucho-ślepoty - powiedział w Familijnej Jedynce Krzysztof Wostal.

W audycji zaprosiliśmy Słuchaczy na spacer po Lourdes. O okolicznościach objawień Matki Bożej, uzdrowieniach chorych i codziennym życiu opowiadał wieloletni dyrektor saletyńskiego biura turystyczno-pielgrzymowego La Salette Travel ks. Stanisław Michalski.


Oprócz tego w audycji:

- bieżąca działalności Ojca Świętego,

- konferencja prasowa w Centrum Myśli Jana Pawła II z udziałem Dominique’a Woltona, współautora książki Papieża Franciszka: „Otwieranie drzwi”,

- założenia i program 51. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu,

- zapowiedź nowego okresu liturgicznego, który rozpoczyna się w środę, 14 lutego,

 - XVIII Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa,

- inicjatywy okresu Wielkiego Postu m.in. „Misjonarz na Wielki Post” oraz „Nowe Epifanie”.

 


Posłuchaj
01:52 [ PR1]PR1 (mp3) 11 luty 2018 06_15_30.mp3 Kochane życie - Felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
03:20 [ PR1]PR1 (mp3) 11 luty 2018 06_51_44.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań

Posłuchaj
12:48 [ PR1]PR1 (mp3) 11 luty 2018 08_24_02.mp3 Ważne sprawy

Posłuchaj
12:25 [ PR1]PR1 (mp3) 11 luty 2018 08_40_11.mp3 Magazyn z Życia Kościoła

    


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 11.02.2017 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak