Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny

W kościele św. Brygidy został odsłonięty i poświęcony Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny, który jest "wotum wdzięczności Bogu za troskę o naród Polski oraz za pontyfikat św. Jana Pawła II. O historii powstania tego dzieła opowiedzieli w audycji Ślady na piasku: ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii św. Brygidy, abp. Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański oraz jego twórcy.
play_arrow

czytaj więcej

Wspólnoty jerozolimskie

W pierwszym tygodniu adwentu zapraszamy do miejsca, w którym w sposób szczególny przeżywany jest ten okres liturgiczny. O historii wspólnoty i "duchowych ofertach" dla świeckich w ciągu całego roku opowiedział przeor Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich, brat Benedykt.
play_arrow

czytaj więcej

Jak pomagamy potrzebującym?

Przed Świętami Bożego Narodzenia uczestniczymy w wielu akcjach charytatywnych niosących konkretną pomoc potrzebującym. Czy jednak pomagając dostrzegamy również konkretnych ludzi: tych zza ściany, z najbliższego sąsiedztwa. Jak pomagać, żeby nie budzić poczucia wstydu albo wyższości? O tym w audycji rozmawialiśmy z ks. Jackiem Stryczkiem, twórcą Szlachetnej Paczki oraz ks. Krzysztofem Sroką, z Caritas Polska.
play_arrow

czytaj więcej

400 lat działalności bazylianów

Zakon bazylianów obchodzi w listopadzie jubileusz 400-lecia powstania. O nietypowym znalezisku, misji zakonu oraz o niespodziance, jaką sprawił zakonnikom Jan Paweł II opowiedzieliśmy w audycji „Ślady na piasku”. Gośćmi audycji byli: historyk dr Radosław Dobrowolski, ks. Andrzej Chutkowski i o. Piotr Kuszka, bazylianin, proboszcz parafii greckokatolickiej p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Warszawie.
play_arrow

czytaj więcej

W setną rocznicę rewolucji październikowej

Na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbyła się 8 listopada prezentacja książki „Kościół katolicki w Związku Radzieckim od rewolucji październikowej do pierestrojki”, która ukazała się w setną rocznicę rewolucji październikowej. O tym jak zrodziła się idea książki opowiedział gośćmi audycji Ślady na piasku byli: historyk ks. prof. Jan Mikrut, arcybiskup mińsko-mohylewski Tadeusz Kondrusiewicz i pracownik naukowy z Białorusi Ekaterina Lavrinenko.
play_arrow

czytaj więcej

Niezwykłe kartki i pocztówki z okresu I wojny światowej

Czy kartki pocztowe z początku wieku, mogą przechowywać historię, losy podzielonych zaborami rodzin, księży wcielanych na siłę do armii? Czy kolekcjoner może odtworzyć losy Niepodległej? Gościem audycji był pisarz i historyk Norman Davis.
play_arrow

czytaj więcej

Adoracja w intencji pokoju

W 100 rocznicę ostatniego z objawień fatimskich w Sanktuarium Różańcowym w Namyang w Korei Południowej odbyły się uroczystości otwierające kolejne miejsce adoracji w intencji pokoju. W wydarzeniu  uczestniczyła autorka audycji, polska delegacja, Polacy mieszkający w Korei Południowej i Koreańczycy. Opowiedzą oni o  znaczeniu tego wydarzenia i przeżyciach z nim związanych.
play_arrow

czytaj więcej

Na początku był głód...

Dobrobyt, konsumpcjonizm, łatwy i szybki dostęp do jedzenia (często taniego i byle jakiego) prowadzi do obżarstwa, a w konsekwencji do chorób. Taki sposób życia sprowadza naszą egzystencję jedynie do materialnej istoty. O podłożu i efektach tych zjawisk z autorem książki prof. Markiem Konarzewskim i psycholożkami z Instytutu Psychologii Zdrowia Anną Gnich i Wiolettą Szczerbińską rozmawiała w audycji Ślady na Piasku Agnieszka Kozłowska - Łysko.
play_arrow

czytaj więcej

Dar i testament

Urodziła się w październiku 1891 roku we Wrocławiu jako najmłodsze dziecko w wielodzietnej rodzinie żydowskiego kupca. O drodze duchowej przemiany prekursorki Soboru Watykańskiego II opowie dr Magdalena Raganiewicz z Akademii Jana Długosza w Częstochowie.
play_arrow

czytaj więcej

Section21