X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Matka Zbawiciela

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 12:00
Napisano o nim w informacji parafialnej: obraz nie jest mechaniczną kopią, lecz indywidualną w swym wyrazie repliką wizerunku jasnogórskiego. O Matce Bożej Jasnogórskiej mówi się, że ma spojrzenie przenikliwe i smutek na twarzy.
Audio
Matka Boża Częstochowska
Matka Boża CzęstochowskaFoto: Wikipedia/Emman

Matka Zbawiciela ma zdecydowanie spojrzenie skupione na modlącym się, jednak z jej twarzy emanuje przede wszystkim nieziemski pokój.

To Matka Boska Jasnogórska w kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Obecnie jest to diecezjalne Sanktuarium. Jestem w tej parafii lat 61, a nie byłam tu chrzczona ani nie przyjmowałam pierwszej Komunii Świętej, dopiero – bierzmowanie. Jak ten czas leci! Wielu słuchaczy jeszcze wtedy nawet nie było na świecie! Moich koleżanek i kolegów z Redakcji też. Jestem jak długowieczny żółw z Galapagos.

W tym roku mija 13 lat od dnia, w którym Papież Jan Paweł II nałożył korony na skronie Dzieciątka i Maryi, i minęło właśnie 103 lata od umieszczenia wizerunku Maryi w naszym kościele. Obraz Matki Zbawiciela jest repliką Wizerunku Jasnogórskiego i został poświęcony w Częstochowie przez ówczesnego generała zakonu paulinów, ojca Euzebiusza Retmana, zaś intronizowany w święto Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia 1909 roku.

I pomyśleć, że kiedyś, w tym miejscu, gdzie stoi kościół Zbawiciela w Warszawie, zaledwie rozpoczynało się miasto. Wędrowcy z ochotą odwiedzali stojącą tu od 1829 roku karczmę. Przed upływem wieku - czytamy w folderze wydanym z okazji jubileuszu - wokół placu stanęły kamienice. Przecięła je linia tramwaju... konnego. Mieszkańcy Warszawy rozpoczęli starania o wzniesienie przy placu świątyni, która byłaby wotum dziękczynnym na Rok Święty 1900 i wyrazem wdzięczności za dzieło zbawienia i odkupienia. Kamień węgielny wmurowano w 1901 roku. Miejsce to, gdzie na początku XX stulecia rozpoczęto budowę kościoła wotywnego, stało się, po ponad stu latach, niemal centralnym punktem naszej stolicy, Śródmieściem. Zaś w świątyni znalazła swój dom także Matka Zbawiciela, która w cudownym wizerunku od ponad stu lat wyprasza łaski wiernemu ludowi stolicy.

Dziś mamy już wiek XXI i księgi pamiątkowe spisanych cudów oraz łask są coraz grubsze. Szczególną grupę stanowią pacjenci pobliskiego szpitala dziecięcego przy ul. Litewskiej - wiele wotywnych tabliczek ufundowali rodzice za łaskę zdrowia dla swoich dzieci, często za cudowne uzdrowienia.

Moja Jasna Góra jest teraz tutaj.

Elżbieta Nowak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak