Polskie Radio
Section05
Jasna Góra

Rusza 39. Praska Pielgrzymka na Jasną Górę. "Błogosławiony prymas Wyszyński naszym duchowym ojcem"

Dzisiaj z Warszawy wyruszy na Jasną Górę 39. Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła. Jak powiedział kierownik pielgrzymki ksiądz Rafał Goliński, na pątniczym szlaku pielgrzymi będą mieli możliwość nie tylko podziwiania piękna polskich krajobrazów, wsi i miasteczek, ale także zapoznają się z myślą i osobą nowego błogosławionego, założyciela Ruchu Pomocników.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa regiony Jasna Góra pielgrzymka społeczeństwo

"Pierwszy raz na szlak wyruszyłam wraz z mamą". Agata Sandacz o trudzie pielgrzymowania na Jasną Górę

- Na szlak ruszyłam jako dziecko, jeszcze w szkole podstawowej. Było to dokładnie po szóstej klasie podstawowej. Wróciłam wówczas z obozu i mama powiedziała: wiesz co, zapisałam cię na pielgrzymkę do Częstochowy. Idziemy razem - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Sandacz, która od lat pielgrzymuje na Jasną Górę. Gościem audycji był również Roman Zięba (pielgrzym, autor publikacji "Krzyż Ameryki"). 
Zobacz więcej na temat:  Rafał Porzeziński Polskie Radio 24 POLSKA pielgrzymka Jasna Góra Częstochowa

TYLKO U NAS Odrodzenie pieszego pielgrzymowania. Po pandemii rośnie liczba przybywających na Jasną Górę

Na Jasnej Górze trwa kolejny w tym roku szczyt pielgrzymkowy. Na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia, w związku z uroczystym odpustem, do sanktuarium maryjnego na Jasną Górę przybywają liczne grupy pielgrzymów. W sumie w sierpniu w pieszych pielgrzymkach wchodzących na jasnogórski szczyt bierze udział 81,5 tys. osób.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA pielgrzymka aktualności katolickie Jasna Góra Santiago de Compostela Kościół

Kolumna pieszych na drodze - jakie przepisy ją obowiązują?

Wydawałoby się, że kolumna pieszych na drodze to nic szczególnego – szczególnie w sierpniu, gdy przez całą Polskę na Jasną Górę zmierzają rozśpiewane i roztańczone pielgrzymki chrześcijan. Jak powinniśmy traktować grupę niezmotoryzowanych na drodze? Jakie są ich prawa i obowiązki?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze wypadek regiony policja policja polska służby i bezpieczeństwo pielgrzymka Częstochowa Jasna Góra

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Blisko 2 tys. osób zmierza na Jasną Górę

Ze stołecznego kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu w drogę na Jasna Górę wyruszyła Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Do Częstochowy zmierza blisko 2 tys. pielgrzymów. Tegorocznym hasłem przewodnim są słowa "Syn was wyzwoli".  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół wiara Kościół katolicki Kazimierz Nycz pielgrzymka Jasna Góra Częstochowa

TYLKO U NAS Przed pandemią do miejsc świętych pielgrzymowało 7 mln Polaków. Jak może być w tym roku?

W te wakacje zniesiono restrykcje dotyczące pielgrzymek do Ziemi Świętej. - To bardzo optymistyczny akcent, którym chcemy się podzielić i zaprosić do pielgrzymowania - mówi przewodnik Agnieszka Czyż-Mańkowska. Czym pielgrzymowanie różni się od turystyki, w rozmowach z portalem PolskieRadio24.pl mówili organizatorzy ruchu pielgrzymkowego i przewodnicy w podróżach do miejsc świętych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA pielgrzymka aktualności katolickie Jasna Góra Izrael Santiago de Compostela

Prezydent: państwo jest silne obywatelami, a ich podstawową i najważniejszą komórką życia jest rodzina

 - Nie będzie Polski bez rodziny - oświadczył w niedzielę na Jasnej Górze w Częstochowie prezydent Andrzej Duda. - Wszyscy wiemy, że rodzina to dwoje ludzi - kobieta i mężczyzna, którzy chcą być razem, ale także dawać życie - dodał. Prezydent podkreślił również, że mądra władza to ta, która "stawia na rodzinę i wspiera ją ze wszystkich sił".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Jasna Góra społeczeństwo rodzina Radio Maryja

Motocyklista bez uprawnień zatrzymany dzień po dniu – raz po pościgu, później w czasie pielgrzymki

Policjanci z częstochowskiej grupy Speed zatrzymali po pościgu 37-letniego motocyklistę, który nie zatrzymał się do kontroli i uciekając, pędził ulicami miasta ponad 170 km/h. Następnego dnia 37-latek został po raz kolejny zatrzymany przez tych samych mundurowych. Uczestniczył w pielgrzymce motocyklistów na Jasną Górę. Może mu grozić kara do 5 lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony służby i bezpieczeństwo policja policja polska kierowca kierowcy pijani kierowcy łódzkie Polskie Radio Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online polskie radio kierowcy Radio kierowców radio kierowcow śląskie Częstochowa Jasna Góra pielgrzymka

Pielgrzymka Pracowników Służby Zdrowia. Prezydent Andrzej Duda: zawód medyka to misja społeczna

"Zawód medyka to misja społeczna, wykonujący tę pracę wykazują się nie tylko profesjonalizmem, ale także hartem ducha, wrażliwością i empatią" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników odbywającej się na Jasnej Górze 98. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników Służby Zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pielgrzymka Andrzej Duda prezydent Jasna Góra służba zdrowia Kościół katolicki

Dziś 21. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę

Pod hasłem "Z Maryją na drogach pokoju" odbywa się dziś 21. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę, której uczestnicy modlą się o bezpieczne podróże, o życzliwość i szacunek na drogach.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze regiony policja policja polska służby i bezpieczeństwo pielgrzymka Częstochowa Jasna Góra

Abp Depo przypomina przesłanie kardynała Wyszyńskiego. "Walka z Bogiem będzie katastrofą i ruiną całego ładu"

- Walka z Bogiem będzie katastrofą i ruiną całego ładu życia społecznego, politycznego i narodowego; będzie zagładą kultury i kresem dla pokoju. Zrodzi chwast nienawiści, a tego podobno nikt nie chce - wypowiedziane blisko 60 lat temu słowa bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego przypomniał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Metropolita przewodniczył w jasnogórskiej bazylice mszy w związku  z uroczystościami święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół wiara Stefan Wyszyński HISTORIA Jasna Góra

Dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Obchody na Jasnej Górze

Kościół w Polsce obchodzi dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Na Jasnej Górze odbędą się obchody z udziałem przedstawicieli episkopatu. Tegoroczne obchody będą również czasem narodowego dziękczynienia za niedawną beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie "claromontanus", czyli jasnogórski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia Kościół aktualności katolickie Jasna Góra Episkopat Polski

Przewodniczący KEP: przeżywamy nową fazę dechrystianizacji

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ocenił, że "przeżywamy nową fazę dechrystianizacji". W swoich rozważaniach przewodniczący KEP odniósł się także do wojny na Ukrainie. We wtorek, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze zebrała się Rada Stała KEP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia aktualności katolickie Stanisław Gądecki Kościół katolicki Jasna Góra Episkopat Polski wojna 2022 Ukraina

Wielki Piątek na Jasnej Górze. "Dramat Golgoty rozgrywa się dziś na naszych oczach"

- Dramat Golgoty rozgrywa się wszędzie tam, gdzie cierpią i umierają niewinni ludzie. Rozgrywa się także dzisiaj, na naszych oczach, na Ukrainie - mówił w Wielki Piątek na Jasnej Górze wikariusz generalny Zakonu Paulinów o. Michał Lukoszek. Przez cały dzień w Częstochowie modlono się w intencji pokoju na Wschodzie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Triduum Paschalne Kościół katolicki Jasna Góra Częstochowa Ukraina wojna 2022 Rosja