Polskie Radio
Section05
Jasna Góra

Pielgrzymki na Jasną Górę. Trud, który odmienia codzienność

Pątnicy z całej Polski dotarli na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do Częstochowy. Osiągnięcie tego celu, jak przyznaje Cezary Baca, rekompensuje wszystkie wcześniejsze trudy. To kulminacyjny moment, w którym wierzący składają wszystkie swoje modlitwy i intencje, z którymi pielgrzymowali. – Zazwyczaj każdy pielgrzym bierze ze sobą intencję, może to być prośba, ale może to być też intencja dziękczynna, w której dziękujemy Bogu i Maryi za wszystko, co już otrzymaliśmy – wyjaśnia gość Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz pielgrzymka Jasna Góra Częstochowa

312. Warszawska Pielgrzymka Piesza. Kard. Nycz: jesteśmy powołani do wieczności

Trzeba prosić Boga, żeby Jasna Góra była miejscem głoszenia Chrystusa; żeby stamtąd nie wychodziły żadne sygnały fałszywych lęków - powiedział w niedzielę podczas mszy św. poprzedzającej wymarsz 312. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Kazimierz Nycz Jasna Góra pielgrzymka Warszawska Pielgrzymka Piesza społeczeństwo wiara religia chrześcijaństwo

"Nigdy jeden przeciw drugiemu". Jan Paweł II o solidarności i odpowiedzialności

12 czerwca 1987 roku, jeden z dni III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, przyniósł wiele ważnych przemówień papieża do wiernych. W homiliach skierowanych wówczas do młodzieży, do chorych czy do ludzi pracy padły słowa, które na trwałe zapisały się w historii papieskich podróży do ojczyzny.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Trójmiasto PRL Gdańsk chrześcijaństwo Częstochowa Jasna Góra etyka praca młodzież Kościół katolicki

"Głeboka więź z Maryją". Znaczenie Jasnej Góry w dziele kardynała Stefana Wyszyńskiego

O Jego związku ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Jasną Górą, o odnowieniu Ślubów Jasnogórskich i Jego wielkich zasługach dla narodu Rafał Woźniakiewicz rozmawiał z ks. prof. Rafałem Bednarczykiem z UKSW oraz  Tadeuszem Melonem - autorem Oratorium "Magnificat de Claromontana" skomponowany w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc chrześcijaństwo Kościół katolicki Stefan Wyszyński Jasna Góra

Pielgrzymka strażaków na Jasną Górę. Prezydent Duda: wypełniacie chrześcijański obowiązek niesienia pomocy bliźniemu

"Uczestniczy dzisiejszej uroczystości, funkcjonariusze i pracownicy Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych proszą tu, na Jasnej Górze o to, o co modlono się przed laty słowami roty: o moc i zdolność do pracy, do ofiar i poświęceń" - napisał do uczestników pielgrzymki strażaków na Jasną Górę prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  straż pożarna strażak pielgrzymka Częstochowa Jasna Góra Andrzej Duda POLSKA

Jutro 22. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę

Pod hasłem "Oddani Maryi Matce Kościoła" w sobotę, 13 maja, odbędzie się 22. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę, której uczestnicy będą modlić się o bezpieczne podróże, o życzliwość i szacunek na drogach.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze regiony policja policja polska służby i bezpieczeństwo pielgrzymka Częstochowa Jasna Góra

"Podtrzymywała nadzieję na wolność Ojczyzny". Abp Stanisław Gądecki o Konstytucji 3 Maja

Na jasnogórskich błoniach z udziałem polskich biskupów odbyły się główne uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który w homilii odniósł się do znaczenia Konstytucji 3 Maja, beatyfikacji rodziny Ulmów oraz przebaczenia i pojednania polsko-ukraińskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jasna Góra Stanisław Gądecki konstytucja 3 Maja Ulmowie Częstochowa społeczeństwo

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Główne obchody na Jasnej Górze

3 maja Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jest to święto kościelno-narodowe, które nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku, ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, w których powierzył królestwo opiece Matki Bożej, a także - uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aktualności katolickie Kościół religia wiara 3 Maja Jasna Góra

"Złożyli największą ofiarę na ołtarzu ojczyzny". Jasna Góra: politycy PiS upamiętnili ofiary katastrofy smoleńskiej

Z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w 13. rocznicę tragedii smoleńskiej na Jasnej Górze modlono się za ofiary katastrofy samolotu na lotnisku w Smoleńsku, ofiary zbrodni katyńskiej oraz za ojczyznę. Mszy przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Jasna Góra katastrofa smoleńska historia Polski Jarosław Kaczyński