X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Święto w Grybowie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2013 12:00
Jak bardzo jesteśmy zaprogramowani przez naszą przeszłość. Wystarczy jedno słowo, fragment melodii, może jakiś zapach, by obudziły się w nas wspomnienia.
Audio
Rynek w Grybowie
Rynek w GrybowieFoto: Smeeck, źr. Wikipedia, lic. CC

Czasem nawet nie tyle obudziły, bo to zbyt łagodne określenie. Raczej ruszają na nas z całą siłą i zalewają nas jak fale tsunami. Tak stało się i tego dnia, gdy usłyszałam o uroczystości, jaka ostatnio odbyła się w Grybowie.

A było to nadanie tytułu Bazyliki Mniejszej Parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w Sanktuarium Matki Bożej Przedziwnej w Grybowie. Eucharystii przewodniczył ks. abp Celestino Migliore - Nuncjusz Apostolski w Polsce. Grybów. Małe i urokliwe miasteczko na południu Polski, na trasie do Krynicy Górskiej. Bywałam tam ze śp. Tatą, który pracował latem na delegacji z Politechniki Warszawskiej w tamtejszym ośrodku. I był to sposób na wakacje w górach dla dzieci, jak i nad morzem, w podobnym ośrodku Politechniki, w Sarbinowie. Opalaliśmy się na łączce za domem, grało radio - Szarotka na tranzystorach, a melodia przewodnia Lata z Radiem rozlewała się po okolicy. Gdy zajeżdżali studenci Geodezji na praktyki, miasto ożywało dodatkowo - „Przyjechały inżyniery”! - i byli bardzo żywotni i pełni młodzieńczej inwencji, szczególnie podlewanej wybornym miejscowym piwem. Jak to studenci. Lokalna rzeczka, w której się chlapaliśmy łażąc po kamienistym dnie, potrafiła nagle zamienić się w szalejący żywioł, a wtedy zmiatała wszystko po drodze. I to nie były żarty. Piękny kościół w Rynku zawsze w niedziele pełen był ludzi, często mężczyźni pozostawali na zewnątrz, by po mszy podążyć szparkim krokiem na swoje męskie niedzielne spotkania przy tym piwku.

Teraz ludzi było o wiele więcej, biskupi, dziesiątki księży, liczni wierni, dużo dzieci i młodzieży. Co za wspaniała uroczystość. Od moich czasów Grybów stał się z miasteczka - prawdziwym miastem. Poszedł naprzód, rozwinął się. Urody mu nie brakowało nigdy, ale chyba jeszcze bardziej wypiękniał od tej nowej Bazyliki. Tylko my, z dala, zajęci własnym sprawami, tego nie widzimy.

Elżbieta Nowak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak