Redakcja Programów Katolickich

Irlandia, bastionem katolicyzmu?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 15:00
Co łączy Polaków i Irlandczyków? Niektórzy żartują, że oba narody nie lubią sąsiadów, ale uwielbiają ziemniaki. Polska i Irlandia są także uważane za jedne z najbardziej katolickich w Europie. Czy tak jest rzeczywiście?
Audio
Irlandia, bastionem katolicyzmu?
Foto: Flickr/Giuseppe Milo

Powodem rozmowy w audycji „Kierunek Kraków” o Irlandii, jest zapowiedź przyjazdu nawet 3 tysięcy młodych Irlandczyków na Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. – To dużo i nie, jeśli wziąć pod uwagę liczebność Irlandii, około 4,5 mln ludzi – przyznała Natalia Widzimirska, która studiowała i mieszkała kilka lat na Zielonej Wyspie.

Jej zdaniem Polacy dzielą się na tych, którzy wojują z Kościołem, albo są głęboko wierzący, w Irlandii zaś ludzie nie lubią się deklarować. - Istnieje natomiast duża różnica międzypokoleniowa. Ludzie w średnim wieku mają za sobą trudne doświadczenia z Kościołem i mają do niego żal. Przeżyli moment, kiedy Kościół był silnym autorytetem, następnie została ujawniona fala nadużyć wobec dzieci i ten obraz się rozsypał. W następnym pokoleniu, młodzi odpłynęli od Kościoła niemal zupełnie – tłumaczyła Natalia, która przyznała, że była tam postrzegana, jako jedna z nielicznych młodych osób, zaangażowanych w życie Kościoła. – Dlatego też długo szukałam jakiegoś ruchu o charakterze duchowo – modlitewnym - bez większych sukcesów - dodała.

Zdaniem Natalii Widzimirskiej, najwięcej Irlandczyków, których możemy zobaczyć na uroczystościach religijnych, gromadzi się wokół pogrzebów. Jednak w każdej sytuacji Msza Św. będzie tam trwać, nie dłużej niż 25 minut.

Irlandia, która wydaje się bastionem europejskiego katolicyzmu, okazuje się jednak wyludniona w sferze religijnej, liczymy więc na przyciągnięcie jak najwięcej młodych Irlandczyków na przyszłoroczne wydarzenia w Krakowie.

Na audycję „Kierunek Kraków" w Czwórce, zaprasza Mikołaj Foks.

 

***

Tytuł audycji: „Kierunek Kraków"

Prowadził: Mikołaj Foks

Data emisji: 04.10.2015 r.

Godzina emisji: 07.00

kawa