Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Tsigunz Fanfara Avantura na urodziny RCKL

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 15:04
To niespotykana w Polsce formuła bałkańskiej orkiestry dętej, dzięki której artyści realizują własną, oryginalną wizję muzyki — tradycyjne melodie ludowe wzbogacają rozwiązaniami zarezerwowanymi jak dotąd dla nowoczesnego jazzu, transu, muzyki klubowej czy elektronicznej, jednak używając głównie tradycyjnych instrumentów dętych i perkusji.
materiały promocyjne
materiały promocyjneFoto: okładka płyty

W sobotnim Folkowym Poranku Dwójki… Tsigunz Fanfara Avantura! W twórczości grupy można doszukać się wpływów muzyki: bałkańskiej, tureckiej, bliskowschodniej czy indyjskiej, a także nawiązań do tradycji polskiej szkoły jazzu, o czym będą się mogli Państwo przekonać już w poniedziałek podczas koncertu z okazji 25. urodzin Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Głównym punktem koncertu urodzinowego będzie projekt muzyczny grupy Fanfara Awantura przez muzyków określony jako "Prawdziwie Polskie Techno", stworzony specjalnie na 25-lecie Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Debiutancki album studyjny Tsigunz Fanfary Avantury —​ "Turbo Balkan Groove" będzie naszą Płytą Poranka - do zdobycia dla słuchaczy!

Wcześniej, o 7.50, przeniesiemy się do Pienin, gdzie przyjrzymy się przygotowaniom do rozpoczynającego się 1 kwietnia sezonu flisackiego. Chwilę później, o 8.10, znajdziemy się w Centrum Praskim Koneser na konferencji prasowej dotyczącej dziesiątej odsłony festiwalu Wszystkie Mazurki Świata pt. "Rytmy i Smaki".

Z kolei o 8.35 połączymy się telefonicznie z Lipskiem niedaleko Augustowa. O działaniach Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji opowie prezes stowarzyszenia, Ewa Skowysz-Mucha.

O 9.10 zaprosimy na spotkanie z Katarzyną Konciak z fundacji "Muzyka jest dla wszystkich", która oprowadzi Państwa po Kamionku - niezwykłej prastarej części warszawskiej dzielnicy Praga-Południe, tętniącej dziś życiem artystycznym. Opowie o przygotowaniach do pierwszego Festiwalu na Kamionku.

Z kolei ok. 9.25 naszym Gościem Poranka będzie Alicja Brudło, pieśniarka i performerka, którą gościć będziemy w związku z tegorocznym VII Krajowym Seminarium Etnomuzykologicznym.

O 9.40, w ramach cyklu "Historia Polskiego Folku" Wojciech Ossowski opowie nam o kolejnych najważniejszych twórcach, nurtach, stylach i gatunkach muzyki tradycyjnej w Polsce. W "Abecadle etnografa" o 8.50 posłuchamy o kosmosie, a o 8.00 swoją fascynacją kulturalną podzieli się pianista Marek Drewnowski.

Jak zawsze podczas sobotniego, porannego spotkania nie zabraknie naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią", a także przeglądu prasy i tygodników: o 7.20 i 8.20.

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w sobotę (30.03) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Piotr Kędziorek.

gs/at

Zobacz więcej na temat: folk muzyka tradycyjna

Czytaj także

"Ciemnienie": Mehehe wydają debiutancki album

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 09:55
Laureatki trzeciej nagrody w konkursie Nowa Tradycja 2018 wydają płytę. Co na niej będzie? 
rozwiń zwiń