Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Arcydzieła Wielkiego Postu na jazzowo

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 12:40
Pieśni pasyjne kryją w sobie piękne melodie i przenikliwe teksty dotykające najważniejszych kwestii życia. Te najpiękniejsze, wzbogacone jazzowymi improwizacjami, wypełniły koncert z cyklu "Scena Szpilmana Jedynka Live".  Koncert transmitowała radiowa Jedynka.
Audio
  • Pieśni wielkopostne na jazzowo (Scena Szpilmana/Jedynka)
Pianista Witold Janiak i wokalista Adam Rymarz
Pianista Witold Janiak i wokalista Adam Rymarz Foto: Polskie Radio/Grzegorz Śledź

Po arcydzieła z wielkopostnego repertuaru sięgnęli wokalista Adam Rymarz oraz pianista Witold Janiak. Efektem ich - rozpoczętej w 2013 roku - współpracy jest płyta "Stabat Mater Dolorosa", na którą składają się tradycyjne pieśni wielkopostne, m.in.: "Ludu, mój ludu", "Któryś za nas cierpiał rany", "Ogrodzie oliwny" czy impresje na temat tytułowego "Stabat Mater" Giovanniego Battisty Pergolesiego.

Mistyczny, pasyjny, modlitewny charakter tych kompozycji muzycy uzupełniają osobistym doświadczeniem, a poprzez jazzowe aranżacje pokazują, jak współczesny jest to repertuar. Adam Rymarz, wokalista, dyrygent i trener wokalny, od lata zgłębia tajniki jazzowej wokalistyki, występuje w nagraniach operowych, jazzowych, teatralnych, telewizyjnych czy radiowych. Współpracował z Wojciechem Kościelniakiem, Jerzym Stuhrem, Małgorzatą Bogajewską i Przemysławem Dąbrowskim, przygotowując od strony wokalnej reżyserowane przez nich przedstawienia teatralne. 

Witold Janiak to wyjątkowo utalentowany i wrażliwy pianista jazzowy, który swoimi umiejętnościami od lat zachwyca publiczność festiwali jazzowych z całego świata. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Cezarym Konradem, Piotrem Baronem, Maciejem Kądzielą, Markiem Kądzielą czy Krzysztofem Ścierańskim. 

"Stabat Mater Dolorosa", czyli niepowtarzalne połączenie polskiego folkloru z jazzowymi impresjami na najwyższym poziomie można było słuchać w radiowej Jedynce. 

Koncert z cyklu "Scena Szpilmana Jedynka Live" prowadziła Aleksandra Tykarska.

at/ag