Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Magiczna wyprawa na Hawaje

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 12:00
W audycji odwiedził nas gość, Joshua Lanakila Mangauil, który oprowadził nas po tych pięknych egzotycznych wyspach leżących na samym środku Oceanu Spokojnego.
Audio
  • Zwiedzamy Hawaje (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
Rzeźba z piasku z tradycyjnym stroju Hula na hawajskiej plaży.
Rzeźba z piasku z tradycyjnym stroju Hula na hawajskiej plaży.Foto: Shutterstock.com/Min C. Chiu

Joshua Lanakila Mangauil przyjechał do nas z dalekich stron, z Hawajów. Zna mnóstwo dawnych historii, ludowych tańców i pieśni, często podróżuje po całym świecie, żeby opowiadać o swoich przodkach i tradycjach, ale też o przyrodzie, która na Hawajach jest wyjątkowo piękna.

W audycji podziwialiśmy też wielokolorowe liście – czerwone, zielone, żółte, brązowe – o różnych kształtach i wzorach. To oczywiście znak, że jesień jest w pełni. Dlatego nasza ukochana pani Maria Bienias opowiedziała nam, jak to dawniej uwielbiała zbierać gałązki, kwiaty i liście, a ze znalezionych na ziemi kasztanów i żołędzi – tworzyć krowy, owieczki, kury i gęsi.

Sprawdziliśmy też, czy drzewa, trawa i ptaki oddychają razem z nami, a Maria Pomianowska wyczarowała nam na suce biłgorajskiej piękne brzmienia przypominające nam o żeglowaniu i wietrze który rozwiewa włosy. 

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Joshua Lanakila Mangauil, Maria Bienias

Data emisji: 27.10.2019

Godzina emisji: 11.00

at


Zobacz więcej na temat: folklor dzieci kultura ludowa