Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Folkowe rytmy i 2 plus 1

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 09:00
W latach 70. wielu polskich artystów sięgało po folkowe utwory, inspirując się tym gatunkiem na fali istniejącej nowej mody. Do folku i folkrocka sięgnęła grupa 2 plus 1.
Audio
Występ zespołu Dwa Plus Jeden - z prawej Elżbieta Dmoch, z lewej, z gitarą, Janusz Kruk. W tle z lewej Jadwiga Strzelecka. Opole 1976.
Występ zespołu "Dwa Plus Jeden" - z prawej Elżbieta Dmoch, z lewej, z gitarą, Janusz Kruk. W tle z lewej Jadwiga Strzelecka. Opole 1976.Foto: Rutowska Grażyna/Zbiory NAC

W 1971 roku grupę 2 plus 1 założyli Janusz Kruk i Elżbieta Dmoch. Debiutowali w Opolu, a ich romansem żyło wielu spragnionych plotek Polaków. Dwa lata później para muzyków wzięła ślub, jednak już w połowie lat 80. małżeństwo się rozpadło. 

Ich muzykę trudno jednoznacznie określić, bo dotykali gatunków od folku po disco. Do duetu Kruk i Dmoch dołączył potem Andrzej Rybiński. Razem byli pierwszym scenicznym wykonawcą piosenek Katarzyny Gaertner.

W jakie nurty folkowe się wpisywali? W których ich hitach to słychać? Więcej o tym w najnowszym odcinku audycji.

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 14.12.2019

Godzina emisji: 7.50

at

Zobacz więcej na temat: folk
Czytaj także

Czesław Niemen i jego folkowe wycieczki

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 12:59
Artysta ikona, twórca legendarny, urodził się w lutym 1939 roku w Starych Wasiliszkach, obecnie na Białorusi. Młodość spędził na Grodzieńszczyźnie, tam pobierał pierwsze nauki na instrumencie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folkowa ścieżka Bułata Okudżawy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 09:00
Pieśni rosyjskie to osobny rozdział. Powinniśmy wspomnieć o nich, bo rosyjskie romanse popularne były i śpiewane przez różnych wykonawców, zarówno te tradycyjne, jak i te Wertyńskiego.
rozwiń zwiń