Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Krakowscy hipisi - "Zdrój Jana"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 08:00
Formacja "Zdrój Jana" była hipisowską grupą wokalno-instrumentalną - trochę kabaret, trochę rock. Byli związani z klubem "Pod Ręką" i z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Działali w latach 1966-1972.
Audio
  • Krakowski "Zdrój Jana" (Historia polskiego folku)
Okładka płyty formacji Zdrój Jana.
Okładka płyty formacji "Zdrój Jana".Foto: mat. promocyjne

Początki zespołu sięgają 1965 roku, gdy Julian "Antonisz" Antoniszczak i Franciszek Miecznikowski założyli pod egidą Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie kabaret "Zdrój Jana". Julian Antoniszczak, akompaniując sobie na rozstrojonym fortepianie, wykonywał klasyczne kompozycje oraz utwory rockandrollowe i jazzowe, do których pisał własne teksty. Później dołączył Ryszard, brat pianisty i Jacek Ukleja, artysta, który znalazł się pierwszej dziesiątce na pierwszym Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. W 1969 roku zespół stał się septetem.

Stylistyka zespołu oscylowała wokół rocka, ballad folkowych i fragmentów rodem z kabaretów, wszystko to zaś unurzane było w psychodelicznym sosie. Chrapliwe brzmienie, sposób artykulacji przywodzi późniejsze zmagania artystów z pióropuszami. Występy grupy okraszone były pokazem świateł w czym krakowianie jawią się jako prekursorzy.

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 4.04.2020

Godzina emisji: 7.50

gs


Zobacz więcej na temat: folk folklor Wojciech Ossowski

Czytaj także

Era Osjana cz. 2

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 14:28
Osjan wymyka się próbom zaszufladkowania - gdy zaczynał działalność nie istniało jeszcze pojęcie Muzyki Świata. Swoją muzyczną wyobraźnią wyprzedził nie tylko parę pokoleń twórców, ale wręcz całą epokę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Staromiejski Dom Kultury. Przystań dla niespokojnych duchów

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 15:33
Przechadzając się po warszawskiej starówce, odwiedzamy Staromiejski Dom Kultury, miejsce szczególnie ważne, bo tętniło w nim życie literackie, teatralne i muzyczne. To miejsce spotkań i działań artystycznych, prawdziwa przystań dla niespokojnych duchów.
rozwiń zwiń