Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Staromiejski Dom Kultury. Przystań dla niespokojnych duchów

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 15:33
Przechadzając się po warszawskiej starówce, odwiedzamy Staromiejski Dom Kultury, miejsce szczególnie ważne, bo tętniło w nim życie literackie, teatralne i muzyczne. To miejsce spotkań i działań artystycznych, prawdziwa przystań dla niespokojnych duchów.
Audio
  • Staromiejski Dom Kultury - przystań dla niespokojnych duchów (Dwójka/Historia polskiego folku)
Spotkanie w Staromiejskim Domu Kultury, 1980.
Spotkanie w Staromiejskim Domu Kultury, 1980.Foto: Z archiwum NAC

Tam właśnie działał klub Jajo Pełne Muzyki. Jego pomysłodawcą i założycielem był Marek Garztecki. Początkowo, od 1966 roku, klub działał pod szyldem Folk and Protest-Song Fan Club i dopiero po pewnym czasie ujawnia się i działa legalnie.

Aby zrozumieć istotę tego pomysłu, należy przypomnieć sobie, że w owych czasach dostęp do informacji był utrudniony, nie było internetu, Google'a i wszystkich ułatwień, które mamy dzisiaj. Płyty, nawet te z muzyką popularną z Zachodu, docierały z trudem, a zdobycie ich graniczyło z cudem. Zwłaszcza w przypadku sztuki awangardowej czy mniej popularnej, folkowej. Trudno też było o kompleksowe informacje o artystach, festiwalach, zlotach. I właśnie dzieleniem się informacjami, wspólnym słuchaniem cudem zdobytych płyt zajmowało się Jajo.

Kto się zaliczał do bywalców klubu z tamtych czasów? Podpowiadamy: znajome twarze! Szczegóły - w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 21.03.2020

Godzina emisji: 7.50


Czytaj także

Folk Blues Meeting i Wolna Grupa Bukowina

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 10:00
Pozostając w latach siedemdziesiątych sięgniemy po muzykę undergroundową. Do tej pory ominęliśmy szerokim łukiem muzykę niepokorną, a ów niezależny ruch nie pozostawił po sobie zbyt wiele nagrań o walorach antenowych. Nie sposób jednak pominąć poznańskiego Folk Blues Meetingu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogranicze folku i bluesa

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 11:04
W audycji wróciliśmy do Folk Blues Meeting w Poznaniu, ważnej imprezy w historii polskiej muzyki, jeszcze póki co znaczących to samo. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Woźniak i epoka ballad

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 09:00
Pozostajemy w kręgu ballady. Kolejny artysta, którego pragniemy przypomnieć ukrywał się początkowo pod pseudonimem Daniel Dan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Woźniak - początki twórczości

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 09:00
Na ostatnim festiwalu Blues Meeting w Poznaniu pojawiła się Maryla Rodowicz i to spowodowało, że zaczęto zastanawiać się nad kierunkiem w którym zmierza blues i folk. Ten dylemat nie został rozwiązany - w roku osiemdziesiątym nastąpił stan wojenny i festiwal już więcej w tej formie się nie odbył.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Jackowski i Piwnica pod Baranami

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 11:38
W naszym cyklu wracamy do kabaretu - poświęciliśmy mu dużo czasu, mówiąc o przedwojniu, ale i przy okazji twórczości Grześkowiaka czy Chyły. Czas wspomnieć Piwnicę pod Baranami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Era Osjana

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 14:50
Utworzenie przez Marka Jackowskiego, Jacka Ostaszewskiego i Tomasza Hołuja tego tria jesienią 1971 roku otworzyło w Polsce drogę do muzyki świata. To symbol polskiego folku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osjan i Grupa w Składzie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 18:00
Grupa w Składzie założona w 1972 roku podążała w tym samym kierunku, co Osjan. W odróżnieniu od sławnych kolegów nie doczekała się nawet wzmianki w encyklopedii jak i w opracowaniach.
rozwiń zwiń