Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Bracia Stefańscy i grupa Bez Jacka

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 10:00
Sukcesy grupy w konkursach może nieoszałamiające, ale na tle dorobku innych grup, jak choćby wspominanej ostatnio Wolnej Grupy Bukowina, mimo wszystko Kant, a potem grupa Bez Jacka, to prawdziwa legenda. Gromadzili wokół siebie i elitę i margines. Przyciągali młodością, pasją, talentem.
Audio
  • Powstanie grupy muzycznej Bez Jacka (Dwójka/Historia polskiego folku)
Okładka pierwszej płyty składu KANT, późniejszej grupy Bez Jacka.
Okładka pierwszej płyty składu KANT, późniejszej grupy Bez Jacka.Foto: mat. pras.

Było to bardzo dawno temu. Gdzieś w Górach Świętokrzyskich mieszkała rodzina Stefańskich: mama Krystyna, trzech braci Zbyszek, Jasiu, Jacek i mała siostrzyczka Kasia. Pewnego razu mały Zbyszek dostał w prezencie od mamy gitarę. Ale ponieważ samemu smutno jest grać, brat jego Jasiu dołączył na tamburynie. Chwalili się potem, że grali taki utwór w którym było solo na tamburynie...

Tak rozpoczyna się wspomnienie o tej niezwykłej rodzinie, zaczerpnięte ze strony oficjalnej zespołu Bez Jacka. Jasiu zmienił tamburyn na gitarę, a najmłodszy Jacek, grający zrazu na okarynie, zmienił ja na flet, a potem na flety, bo grał na różnych odmianach we wszystkich chyba rejestrach.

Klimat muzyki tworzyło dziwne instrumentarium: Zbigniew Stefański gitara dwunastostrunowa akustyczna, Jacek Stefański na fletach prostych, przy czym potrafił grać na dwóch fletach jednocześnie. Śpiewał Zbyszek, w chórkach dołączali do niego inni. Jacek czasami prowadził drugi głos. Sukcesy grupy w konkursach może nieoszałamiające, ale na tle dorobku innych grup, jak choćby wspominanej ostatnio Wolnej Grupy Bukowina, mimo wszystko Kant, a potem grupa Bez Jacka, to prawdziwa legenda. 

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 16.05.2020

Godzina emisji: 7.50

 

Czytaj także

Ogniska już dogasa blask...

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 12:00
Repertuar śpiewanych pieśni przy ogniskach harcerskich był rozmaity. Starszym słuchaczom pamięć podsuwa cały zestaw pieśni patriotycznych, zwłaszcza z Powstania Warszawskiego, oraz ballady i piosenki współczesne.
rozwiń zwiń