Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Ogniska już dogasa blask...

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 12:00
Repertuar śpiewanych pieśni przy ogniskach harcerskich był rozmaity. Starszym słuchaczom pamięć podsuwa cały zestaw pieśni patriotycznych, zwłaszcza z Powstania Warszawskiego, oraz ballady i piosenki współczesne.
Audio
  • "Ogniska już dogasa blask..." Piosenki harcerskie jako część polskiego folku (Poranek Dwójki)
Harcerze przy ognisku.
Harcerze przy ognisku.Foto: Z archiwum NAC

Śpiewało się Tadeusza Woźniaka, Stachurę, Wolną Grupę Bukowina czy Stare Dobre Małżeństwo. Istnieje wiele znaków zapytania: co było najpierw, czy pieśń przy ognisku, czy autorska wersja zespołu?

Z drugiej strony, kilka piosenek przypominających zapach ogniska można odnaleźć w późniejszych opracowaniach trącących discopolo. Dużo też było piosenek, które dziś możemy uznać za popularne czy powszechne.

Harcerskie ogniska, ale też całe życie na szlaku - kultura, która takiej turystyce towarzyszyła dodawała kolorytu tamtym czasom. Ogniska z chóralnym zazwyczaj śpiewem były rytuałami, magicznymi kręgami w których uczestnicy czuli się bardziej wędrowcami rodem z powieści Maya, niż obywatelami komunistycznej ojczyzny. Miały swój urok i swoją magię.

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 25.04.2020

Godzina emisji: 7.50

 

 

Czytaj także

Tadeusz Woźniak - początki twórczości

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 09:00
Na ostatnim festiwalu Blues Meeting w Poznaniu pojawiła się Maryla Rodowicz i to spowodowało, że zaczęto zastanawiać się nad kierunkiem w którym zmierza blues i folk. Ten dylemat nie został rozwiązany - w roku osiemdziesiątym nastąpił stan wojenny i festiwal już więcej w tej formie się nie odbył.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Jackowski i Piwnica pod Baranami

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 11:38
W naszym cyklu wracamy do kabaretu - poświęciliśmy mu dużo czasu, mówiąc o przedwojniu, ale i przy okazji twórczości Grześkowiaka czy Chyły. Czas wspomnieć Piwnicę pod Baranami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Era Osjana

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 14:50
Utworzenie przez Marka Jackowskiego, Jacka Ostaszewskiego i Tomasza Hołuja tego tria jesienią 1971 roku otworzyło w Polsce drogę do muzyki świata. To symbol polskiego folku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osjan i Grupa w Składzie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 18:00
Grupa w Składzie założona w 1972 roku podążała w tym samym kierunku, co Osjan. W odróżnieniu od sławnych kolegów nie doczekała się nawet wzmianki w encyklopedii jak i w opracowaniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Staromiejski Dom Kultury. Przystań dla niespokojnych duchów

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 15:33
Przechadzając się po warszawskiej starówce, odwiedzamy Staromiejski Dom Kultury, miejsce szczególnie ważne, bo tętniło w nim życie literackie, teatralne i muzyczne. To miejsce spotkań i działań artystycznych, prawdziwa przystań dla niespokojnych duchów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Salon Niezależnych. Kabaretowy azyl dla folku

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 10:24
Formacja powstaje w 1967 roku, co ze względu na sytuację polityczną sprzyja ponownemu mariażowi muzyki folkowej, która z natury jest zaangażowana społecznie, z kabaretem.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krakowscy hipisi - "Zdrój Jana"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 08:00
Formacja "Zdrój Jana" była hipisowską grupą wokalno-instrumentalną - trochę kabaret, trochę rock. Byli związani z klubem "Pod Ręką" i z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Działali w latach 1966-1972.
rozwiń zwiń