Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Naród - od genezy do megalomanii

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 08:11
W "Abecadle etnografa" dr Łukasz Sochacki wyjaśniał rożne sposoby rozumienia pojęcia "naród".
Audio
  • "Abecadło etnografa": Dr Łukasz Sochacki mówi o pojęciu narodu
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Alexas_Fotos

- Narody mają na swój temat różne wyobrażenia, mity, w których objaśniają, skąd pochodzą, gdzie mieszkają, w jakim języku mówią, jaka jest ich prehistoria. Można powiedzieć, że narody kreślą autoportrety, w nich idealizują wiele elementów z historii danej grupy. Narodowe mity polski badacz Jan Stanisław Bystroń nazwał megalomanią narodową, opierają się one bowiem na poczuciu wielkości i dziejowej roli danej grupy. Wiele narodów określa się jako środek wszechświata, porządkujac czas, historię i przestrzeń wedle opozycji: centrum i peryferia - tłumaczył dr Łukasz Sochacki w audycji.

- Narody mają też tendencję do wywodzenia swojego istnienia od dawnych plemion: polska szlachta podawała jako swoich przodków podawane w wątpliwość plemię Sarmatów, Rzymianie wywodzili się od uciekinierów z Peloponezu, Anglicy mieli być potomkami zaginionych plemion Izraela. Miało to świadczyć o długim rodowodzie, a co za tym idzie - dominacji i wyższości, bo wiekowość jest tu zaletą. 

Więcej o tym, czym jest mit megalomański, jak dzisiaj rozumiemy pojęcie narodu i co miał z tym w przeszłości wspólnego kolonializm - w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Łukasz Sochacki

Data emisji: 15.09 

Godzina emisji: 8.50

at