X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Zielone Świątki

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 09:00
Między 10 maja a 12 czerwca obchodzi się uroczystość Zesłania Ducha Świętego na apostołów. To ważne święto w tradycji ludowej.
Audio
361. Piesza Pielgrzymka Łowicka na Jasną Górę. Tradycja tego szlaku sięga 1655 roku i czasu Potopu Szwedzkiego. Pielgrzymka Łowicka, która wchodzi na Jasną Górę w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, rozpoczyna tegoroczny sezon pieszych pielgrzymek do częstochowskiego sanktuarium. Częstochowa, 14.05.2016.
361. Piesza Pielgrzymka Łowicka na Jasną Górę. Tradycja tego szlaku sięga 1655 roku i czasu Potopu Szwedzkiego. Pielgrzymka Łowicka, która wchodzi na Jasną Górę w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, rozpoczyna tegoroczny sezon pieszych pielgrzymek do częstochowskiego sanktuarium. Częstochowa, 14.05.2016.Foto: PAP/Waldemar Deska

Atrybutem tych świąt w kulturze ludowej jest zielona gałąź - brzozowa albo rózgi tataraku, leszczyny. Majono nimi domy, obory, gospodarstwa. Wyściełano nimi podłogi, ponieważ rośliny miały właściwości dezynfekcyjne. W Zielone Świątki realizowano wiele zwyczajów świadczących o trosce o prace gospodarskie, rozpoczynał się własnie czas największej aktywoności gospodarskiej i rolnicznej.

Księża zżymali sie nieco na te zwyczaje (nazywali je pogańskimi), ale siła tradycji była tak ogromna, że przetrwała nawet królewskie zakazy. 

Z czym jeszcze wiązały się dekorowanie domów gałęźmi i inne obchody zielonoświątkowe? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycjiAbecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Barbara Ogrodowska

Data emisji: 19.05.2018

Godzina emisji: 8.50

at

Zobacz więcej na temat: antropologia kultura ludowa

Czytaj także

Obcość w życiu i w antropologii

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 08:05
- Kategoria obcości jest jedną z najstarszych w antropologii. Każdy z nas potrzebuje kogoś "obcego", bo w ten sposób się określa - mówiła w audycji dr Maria Małanicz-Przybylska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzaje i źródła tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 08:06
W "Abecadle etnografa" dr Maria Małanicz-Przybylska rozjaśniała antropologiczne zawiłości pojęcia "tożsamość".
rozwiń zwiń