Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Zielone Świątki

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 09:00
- Między 10 maja a 12 czerwca obchodzi się uroczystość Zesłania Ducha Świętego na apostołów. To ważne święto w tradycji ludowej - w "Abecadle Etnografa" tłumaczyła dr Barbara Ogrodowska.
Audio
361. Piesza Pielgrzymka Łowicka na Jasną Górę. Tradycja tego szlaku sięga 1655 roku i czasu Potopu Szwedzkiego. Pielgrzymka Łowicka, która wchodzi na Jasną Górę w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, rozpoczyna tegoroczny sezon pieszych pielgrzymek do częstochowskiego sanktuarium. Częstochowa, 14.05.2016.
361. Piesza Pielgrzymka Łowicka na Jasną Górę. Tradycja tego szlaku sięga 1655 roku i czasu Potopu Szwedzkiego. Pielgrzymka Łowicka, która wchodzi na Jasną Górę w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, rozpoczyna tegoroczny sezon pieszych pielgrzymek do częstochowskiego sanktuarium. Częstochowa, 14.05.2016.Foto: PAP/Waldemar Deska

Atrybutem tych świąt w kulturze ludowej jest zielona gałąź - brzozowa albo rózgi tataraku, leszczyny. Majono nimi domy, obory, gospodarstwa. Wyściełano nimi podłogi, ponieważ rośliny miały właściwości dezynfekcyjne. W Zielone Świątki realizowano wiele zwyczajów świadczących o trosce o prace gospodarskie, rozpoczynał się własnie czas największej aktywoności gospodarskiej i rolnicznej.

Księża zżymali sie nieco na te zwyczaje (nazywali je pogańskimi), ale siła tradycji była tak ogromna, że przetrwała nawet królewskie zakazy. 

Z czym jeszcze wiązały się dekorowanie domów gałęźmi i inne obchody zielonoświątkowe? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycjiAbecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Barbara Ogrodowska

Data emisji: 19.05.2018

Godzina emisji: 8.50

at

Czytaj także

Obcość w życiu i w antropologii

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 08:05
- Kategoria obcości jest jedną z najstarszych w antropologii. Każdy z nas potrzebuje kogoś "obcego", bo w ten sposób się określa - mówiła w audycji dr Maria Małanicz-Przybylska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzaje i źródła tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 08:06
W "Abecadle etnografa" dr Maria Małanicz-Przybylska rozjaśniała antropologiczne zawiłości pojęcia "tożsamość".
rozwiń zwiń