X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Tradycja

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 09:00
Tradycja jest jednym z pojęć, na których współczesny człowieka opiera swój światopogląd. Jest częścią kilku bardzo ważnych par opozycyjnych znaczeń.
Audio
  • Abecadło etnografa: tradycja cz. 2 (Poranek Dwójki)
  • Abecadło etnografa: tradycja cz. 1 (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Bywa opozycją wobec nowoczesności, historii czy rozumu.Z perspektywy tego, czym zaujmuje się etnologia, tradycja została połączona z oralnością - czyli z ustnym przekazem, w którym historia stała się działalnością naukową. Źródło pisane stało się wtedy obiektywnym przedmiotem badania, źródło ustne było ulotne.

Tradycja a nowoczeność zakorzeniona jest w historii nauk społecznych: opisywaniu świata urbanistycznego, który nabiera technologicznego rozpędu, w odróżnieniu do rzeczywistości społeczności lokalnych.

Etnologia bada tradycję jako egzotyczność zarówno w sensie geografciznym, jak i społecznym czy mentalnym. Dlatego tradycyjność dotyczy nie tylko członka społeczności górskiej w Papui-Nowej Gwinej, ale i XIX-wiecznego chłopa z mazowieckiej wsi. 

Tradycja jest też pojęciem pomocniczym w momentach kryzysów tożsamościowych. W jakim sensie? Więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Ewa Klekot

Data emisji: 7.04, 14.04.2018

Godzina emisji: 8.50

at

Czytaj także

Znaczenia autentyczności

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 08:10
Mówi się, że pojęcie autentyczności wzięło się z romantycznej opozycji do oświeceniowego podmiotu i ma dzisiaj kilka znaczeń. Jakich? O tym opowiadała w "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot.
rozwiń zwiń