Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Tradycja, cz. 1

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 09:00
- Tradycja jest jednym z pojęć, na których współczesny człowieka opiera swój światopogląd. Jest częścią kilku bardzo ważnych par opozycyjnych znaczeń - mówiła dr Ewa Klekot.
Audio
  • Abecadło etnografa: tradycja cz. 1 (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Bywa opozycją wobec nowoczesności, historii czy rozumu.Z perspektywy tego, czym zaujmuje się etnologia, tradycja została połączona z oralnością - czyli z ustnym przekazem, w którym historia stała się działalnością naukową. Źródło pisane stało się wtedy obiektywnym przedmiotem badania, źródło ustne było ulotne.

Tradycja a nowoczeność zakorzeniona jest w historii nauk społecznych: opisywaniu świata urbanistycznego, który nabiera technologicznego rozpędu, w odróżnieniu do rzeczywistości społeczności lokalnych.

Etnologia bada tradycję jako egzotyczność zarówno w sensie geografciznym, jak i społecznym czy mentalnym. Dlatego tradycyjność dotyczy nie tylko członka społeczności górskiej w Papui-Nowej Gwinej, ale i XIX-wiecznego chłopa z mazowieckiej wsi. 

Tradycja jest też pojęciem pomocniczym w momentach kryzysów tożsamościowych. W jakim sensie? Więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Ewa Klekot

Data emisji: 7.04, 14.04.2018

Godzina emisji: 8.50

at

Czytaj także

Znaczenia autentyczności

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 08:10
Mówi się, że pojęcie autentyczności wzięło się z romantycznej opozycji do oświeceniowego podmiotu i ma dzisiaj kilka znaczeń. Jakich? O tym opowiadała w "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot.
rozwiń zwiń