X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Dyskurs

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 12:00
Słowo dyskurs nie jest wyłączną własnością etnologii. Korzystają z niego przedstawiciele nauk społecznych, humanistycznych, studiów kulturowych i językoznawcy. Słowo to pojawia się w publicystyce i języku potocznym. W ramach tych różnych dyscyplin używane jest w różnych znaczeniach.
Audio
  • Dr Maria Małanicz-Przybylska opowiada, czym jest dyskurs w antropologii (Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Słownik języka polskiego definiuje dyskurs jako dyskusję, rozmowę lub przemowę, zwłaszcza na tematy naukowe, albo jako wywód dokonany na zasadzie logicznego wnioskowania. W językoznawstwie dawniej dyskurs oznaczał dłuższa wypowiedź, później tym słowem zaczęto określać zbiór wypowiedzi na dany temat.

W antropologii dyskurs to tekst w kontekście, albo tekst w użyciu. Słowo dyskurs odnosi się do języka, słów i tekstów rozumianych jako umieszonych w społecznym i kulturowym kontekście. Wynika z tego, że aby zrozumieć znaczenie konkretnej wypowiedzi trzeba mieć świadomość kontekstu w jakim została umieszczona, kto mówił, gdzie, dlaczego, do kogo itd.

 Dyskurs jest sposobem mówienia o świecie, pisania o świecie i sposobem oddziaływania na świat. Wskazuje on granice tego, co da się powiedzieć o danym wydarzeniu, czy zjawisku w danym miejscu, ale też pokazuje jak my je postrzegamy, jak je sobie wyobrażamy i jak je wartościujemy.

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji.

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Maria Małanicz-Przybylska

Data emisji: 5.05.2019 

Godzina emisji: 8.50

gs

Zobacz więcej na temat: antropologia