Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Dyskurs

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 12:00
- Słowo dyskurs nie jest wyłączną własnością etnologii. Korzystają z niego przedstawiciele nauk społecznych, humanistycznych, studiów kulturowych i językoznawcy - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Maria Małanicz-Przybylska. - Słowo to pojawia się w publicystyce i języku potocznym. W ramach tych różnych dyscyplin używane jest w różnych znaczeniach.
Audio
  • Dr Maria Małanicz-Przybylska opowiada, czym jest dyskurs w antropologii (Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Słownik języka polskiego definiuje dyskurs jako dyskusję, rozmowę lub przemowę, zwłaszcza na tematy naukowe, albo jako wywód dokonany na zasadzie logicznego wnioskowania. W językoznawstwie dawniej dyskurs oznaczał dłuższa wypowiedź, później tym słowem zaczęto określać zbiór wypowiedzi na dany temat.

W antropologii dyskurs to tekst w kontekście, albo tekst w użyciu. Słowo dyskurs odnosi się do języka, słów i tekstów rozumianych jako umieszonych w społecznym i kulturowym kontekście. Wynika z tego, że aby zrozumieć znaczenie konkretnej wypowiedzi trzeba mieć świadomość kontekstu w jakim została umieszczona, kto mówił, gdzie, dlaczego, do kogo itd.

 Dyskurs jest sposobem mówienia o świecie, pisania o świecie i sposobem oddziaływania na świat. Wskazuje on granice tego, co da się powiedzieć o danym wydarzeniu, czy zjawisku w danym miejscu, ale też pokazuje jak my je postrzegamy, jak je sobie wyobrażamy i jak je wartościujemy.

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji.

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Maria Małanicz-Przybylska

Data emisji: 04.05.2019 

Godzina emisji: 8.50

gs

Zobacz więcej na temat: antropologia