X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Muzeum Dziejów Tylicza zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 17:00
Muzeum mieści się w budynku dawnego ratusza i składa się z kilku sal wystawienniczych z pamiątkami i przedmiotami codziennego użytku, które ilustrują dawne życie i zwyczaje mieszkańców tej miejscowości. Część eksponatów przekazali sami mieszkańcy ze swoich prywatnych zbiorów.
Audio
  • Muzeum Dziejów Tylicza zaprasza (Dwójka/Poranek Dwójki)
Muzeum Dziejów Tylicza.
Muzeum Dziejów Tylicza.Foto: materiały promocyjne

- Moja rodzina podarowała m.in. skrzynię wianową, którą moja mama dostała w posagu, ma ona ponad 150 lat - mówiła Stefania Karakuła. – Podarowałyśmy również chustę z owczej wełny. Gdy chodziłam do kościółka na roraty o szóstej rano i były wielkie mrozy, to chowałam się pod nią. W domu używano jej przy chorobach dzieci i do przykrycia łóżka.

- Oddałem do muzeum stare rajtki, pomponiaste spodnie męskie mojego pradziadka. Przede wszystkim chodziło się w nich do kościoła, zakładało się je na wielkie święta – powiedział Andrzej Bałuc. - W późniejszych czasach ułani chodzili w takich zielonych spodniach. Te są granatowe, sukniane i ciężkie. Oddałem do muzeum również pochodzące z Wiednia ostrogi do oficerek mojego dziadka.


Muzeum Dziejów Tylicza Muzeum Dziejów Tylicza

- Najstarszym eksponatem naszego muzeum są kierpce zrobione z jednego kawałka skóry, mają ponad 200 lat. W tamtych czasach ozdabiano takie kierpce różnego rodzaju rzemieniami. Mamy kierpce dla dzieci i dla dorosłego - mówił Janusz Kieblesz, inicjator powstania muzeum. - Najmłodszymi eksponatami muzeum są gorsety, tzw. weściki z okresu międzywojennego, góralskie i łemkowskie. Robienie ich było zajęciem dla pań na długie zimy, z maleńkich koralików doszywały różne wzory, kwiaty czy też inne motywy.


Muzeum Dziejów Tylicza Muzeum Dziejów Tylicza

Placówkę odwiedza rocznie kilka tysięcy osób. Zapraszamy do Muzeum Dziejów Tylicza koło Krynicy Zdroju.

 ***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiała: Monika Chrobak

Goście: Stefania Karakuła, Andrzej Bałuc (darczyńcy muzeum), Janusz Kieblesz (inicjator powstania muzeum)

Data emisji: 9.02.2019

Godzina emisji: 7.50

gs/at