Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Józef Zaraś z Nieznamierowic

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 07:00
Radomskie to region, którego muzyczne dziedzictwo w ostatnich latach znalazło się w centrum zainteresowania młodego pokolenia muzyków, którzy sięgają po muzykę dawnej wsi, aby rekonstruować styl dawnych wiejskich muzykantów lub traktują jako źródło własnej twórczości. Jedną z największych osobistości i tym samym inspiracji jest Józef Zaraś.
Okładka płyty Józef Zaraś z Nieznamierowic
Okładka płyty "Józef Zaraś z Nieznamierowic"Foto: mat. pras.

W kolejnej części serii "Muzyka Źródeł" wędrujemy na pogranicze radomsko-opoczyńskie. Radomskie to region, którego muzyczne dziedzictwo w ostatnich latach znalazło się w centrum zainteresowania młodego pokolenia muzyków, którzy sięgają po muzykę dawnej wsi, aby rekonstruować styl dawnych wiejskich muzykantów lub traktują jako źródło własnej twórczości. Olbrzymie zbiory radomskich mistrzyń i mistrzów ludowego śpiewu oraz muzyki instrumentalnej, które znajdują się w radiowym archiwum, nie doczekały się jeszcze wystarczającej publikacji, a budzą szerokie zainteresowanie środowisk przywracających pamięć o tym elemencie naszego narodowego dziedzictwa, jakim jest muzyka ludowa.

Podczas kwerendy nagrań Polskiego Radia z regionu radomskiego i pogranicza radomsko-opoczyńskiego w sposób szczególny naszą uwagę przykuł skrzypek Józef Zaraś z Nieznamierowic, z którego legendą mierzyli się już od wielu lat. W archiwum Polskiego Radia znaleźli ponad siedemdziesiąt nagrań, które zostały zarejestrowane w latach: 1968 (Warszawa), 1972 (Kazimierz nad Wisłą), 1974 (Kazimierz nad Wisłą), 1976 (Nowy Targ), 1977 (Kazimierz nad Wisłą, Nieznamierowice), 1978 (Płock), 1991 (Kazimierz nad Wisłą), 1996 (Kazimierz nad Wisłą). Muzyka Józefa Zarasia zachwyca jakością wykonania i wyjątkowością gry – solo lub z kapelą. Zachowane nagrania są zapisem niepowtarzalnej sytuacji, energii wykonania oraz intrygującego klimatu.

Józef Zaraś urodził się w Nieznamierowicach w 1928 roku. Już tylko na podstawie historii o jego narodzinach przewidywano, że będzie muzykantem, bo przyjść na świat miał nazajutrz po weselu, na które poszli jego rodzice, którzy słynęli z upodobania do tańca. Zaraś to ważna dla polskiej muzyki tradycyjnej postać i prawdziwa skrzypcowa legenda, jeden z najsławniejszych muzykantów Radomszczyzny, wzięty muzyk weselny, bardzo elastyczny i wszechstronny, który łączył stare maniery z nowoczesnym repertuarem.

SPIS UTWORÓW

JÓZEF ZARAŚ Z NIEZNAMIEROWIC

1. Grajże mi Józiniu 
2. Oberek 
3. Oberek ciągliwy
4. Józef Zaraś o początkach gry i nauce u Jana Bogusza 
5. Oberek Jana Bogusza 
6. Mazurek 
7. Oj to jest staro nuta, staro melodyja 
8. Chwaliła się przede mną/Dziękuję muzykantom/Dopiero mi teraz do głowy przychodzi 
9. Marianna Tkaczyk o Józefie Zarasiu i jego kapeli
A grajże mi Józiniu strunami, strunami 
10. Mazurek Stasia Niewidomego z Radzic 
11. Oberek 
12. Stanisław Budzisz o swoim życiu i o bębnie 
13. Mazurek 
14. Mazurek 
15. Oberek 
16. Polka 
17. Oberek 
18. Józef Zaraś o graniu na zabawach i festiwalach 
19. Światówka
20. Mazurek ciągliwy 
21. Polka 
22. Mazurek 
23. Pojedynek Piotra Gacy i Józefa Zarasia 
24. Trzy mazurki 
25. A na targany słumie 
26. Grajże mi skrzypeczku nie po staroświecku 
27. Oberek ciągły 
28. Rozmowa Józefa Zarasia z Marianem Domańskim o kapelach i muzyce 
29. Mazurek Witosa 
30. Oberek 
31. Mazurek 
32. Mazurek 
33. Mazurek 

Płytę przygotowali i opracowali Magdalena Tejchma i Kuba Borysiak.