Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Gołcunecki

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 11:03
Zachwycają bogactwem repertuaru, naturalnością przekazu i olbrzymią wiedzą o tradycjach swojego regionu. Prowadzą działalność edukacyjną, zapraszane są na warsztaty śpiewu i tańca. Ich nagrania od lat wzbogacają Archiwum Polskiego Radia.
Audio
  • Maria Siwiec: na oczepinach wszyscy chcieli śpiewać (Źródła/Dwójka)
Gołcunecki
GołcuneckiFoto: Grzegorz Śledź

Zespół pod tą nazwa istnieje od 2012 r. Wcześniej śpiewaczki z Gałek tworzyły swój zespół "Zakukała kukułeczka" w składzie: Maria Siwiec, Maria Pęzik, Zofia Kucharczyk, Maria Oracz i Jadwiga Dziedzic (wcześniej w zespole śpiewała również Zofia  Bykowska). Na antenie Programu 2 w Magazynie "Źródła" prezentujemy zarówno ich pieśni, jak i opowieści o muzykantach, o dawnych zwyczajach i obrzędach. Śpiewaczki z Gołcunecek występowały w Studiu im. Witolda Lutosławskiego na Koncercie kolędowym Dwójki, zaś na Festiwalu Nowa Tradycja w 2011 roku zaprezentowały się na koncercie "Muzyka Źródeł – Nasi Mistrzowie". Jego gospodarzem był Andrzej Bieńkowski, który od lat dokumentuje ich przebogaty repertuar i pozostaje w przyjaźni ze śpiewaczkami. Napisał wówczas o nich: - To jedna z najważniejszych grup śpiewaczych w Polsce. Stanowią jeden z nielicznych zespołów śpiewających spontanicznie na weselach, mówiących piękną gwarą i jak się dawniej mówiło "są do wypitki i do wybitki”. Jeżeli do tego dodamy wielki repertuar weselny, obrzędowy, dziadowski, kościelny i mistrzowskie przyśpiewki - wyrywasy, to jasne, dlaczego są tak lubiane i cenione. Do ich wsi przyjeżdża wiele młodzieży, żeby uczyć się śpiewu.

Gołcunecki są niezwykle lubiane i cenione przez młodych miłośników tradycji. Śpiewaczki chętnie dzielą się swoją wiedzą, cierpliwie wyjaśniając niuanse wykonawcze swojego repertuaru. Współpracują Z Domem Tańca, Fundacją Muzyka Odnaleziona, Festiwalem Wszystkie Mazurki Świata.

W kategorii zespołów śpiewaczych były wielokrotnie nagradzane. Otrzymały m.in. pierwszą nagrodę na XV Mazowieckim Przeglądzie Folkloru w ramach 55. Dni Kolbergowskich w Przysusze (2014 r.) oraz Basztę na 47. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (2013 r.). Zdobywają nagrody również w konkursach solistów śpiewaków. Ich działalność stanowi modelowy przykład przekazu tradycji.