Radiowe Centrum Kultury Ludowej

HrayBery / ГрайБери

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 09:30
Nagrodę Programu I Polskiego Radia dla zespołu HrayBery / ГрайБери za dochowanie wierności tradycji, porywającą ekspresję, ukazanie wielokulturowego tygla muzycznego i wirtuozerię instrumentalną.
Audio
 Hraybery
Капела Hraybery Foto: Krzysztof Świeżak

Muzycy z Polski i Ukrainy przywracają do życia zapomnianą muzykę powstałą na styku dwóch kultur - polskiej i ukraińskiej. Repertuar zespołu to głównie utwory taneczne (kozackie, mazurki, polki i walce) zrekonstruowane na podstawie archiwalnych nagrań zrealizowanych przez ukraińskich badaczy na ziemiach ukraińskich. Brzmienie zespołu pozwala słuchaczowi zanurzyć się w dawnej, wielokulturowej muzyce regionów zamieszkałych wspólnie przez Polaków, Ukraińców i Żydów.

Członkowie zespołu grają na trzech tradycyjnych instrumentach; skrzypce, drugie skrzypce, cymbały i nierzadko bęben/bas. W XIX wieku zespoły w tym składzie cieszyły się popularnością zarówno w miastach, jak i na wsiach, o czym świadczyły wspomnienia wykonawców, od których pochodzi zebrany materiał.
Zespół występował na festiwalach w Polsce, a tego lata na festiwalu w Rudolstadcie i Donaufest w Deggendrofie w Niemczech

HrayBery / ГрайБери przywraca do życia zapomnianą muzykę powstałą na styku dwóch kultur – polskiej i ukraińskiej. Repertuar zespołu to przede wszystkim utwory taneczne (kozaki, kołomyjki, mazurki, polki i walce) zrekonstruowane na podstawie archiwalnych źródeł: nut oraz nagrań audio. Melodie te zostały zebrane przez ukraińskich i polskich badaczy w dorzeczu Sanu oraz innych częściach Galicji Wschodniej. Używane przez zespół instrumenty (skrzypce, cymbały, bęben i bas) były powszechne na tych terenach już od końca XVI w. Brzmienie zespołu pozwala słuchaczowi zanurzyć się w dawnej, wielokulturowej muzyce tanecznej regionów zamieszkałych wspólnie przez Polaków, Ukraińców, Żydów i Romów. Podczas programu konkursowego zespół zaprezentuje utwory, które znalazły się na jego debiutanckiej płycie „Karczma/Корчма”. Karczmy były niegdyś swoistym, wiejsko-miejskim tyglem narodów, gdzie ukształtowały się wspólne gusta kulturowe i estetyczne lokalnych grup etnicznych. Muzycy z HrayBery / ГрайБери postarają się jak najlepiej zobrazować nastroje społeczeństwa XIX w., prezentując słuchaczom kołomyjki, kozaki oraz oberki, które są charakterystyczne dla repertuaru pogranicza ukraińsko-polskiego.

SKŁAD:

Maksym Nakonieczny – skrzypce

Serhii Postolnikov – cymbały

Marta Bodnar – sekund

Severyn Danyleiko – basy

Agata Weber – bęben obręczowy / baraban

Tania Harasym – śpiew

Daria Pulkowska – śpiew