Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Napięcie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 09:40
Przywołują wirtuozowskie napięcie muzycznych mistrzów dawnej, polskiej wsi w wirujących melodiach oberów i kujawiaków tańczonych na pięcie. Napięcie to formacja wykonująca tradycyjną muzykę taneczną z regionów etnograficznych centralnej Polski.
Audio
Napięcie
NapięcieFoto: Krzysztof Świeżak

 Zaczynając od wykonawstwa rekonstrukcyjnego „in crudo”, zespół poszukuje własnego języka muzycznego oraz kultywowania tanecznych tradycji na miarę współczesnych czasów. Kapela wypracowuje własne ścieżki wirtuozerii oraz improwizacji w ognistych mazurkach czy lirycznych kujawiakach, wciąż szukając inspiracji w archiwalnych nagraniach ludowych mistrzów, pamiętających dawne melodie i pieśni. Napięcie współtworzyło album „Chłopi. Wesele Boryny”.

Płyta znalazła się w Top 15 prestiżowej listy „Transglobal World Music Charts” oraz dostała 5-gwiazdkową ocenę na łamach renomowanego magazynu world music „Songlines”. Simon Broughton zauważa i docenia w recenzji nowatorskie wykorzystanie przez kapelę XVIII/XIX-wiecznych instrumentów historycznych, przybliżające archaiczne brzmienia przeszłości. Utwory przygotowane przez Napięcie na przegląd konkursowy aranżacje kompozycji ludowych z Wielkopolski, Kujaw, Kurpiów i Łowicza. Prezentują one pewną rozpiętość interpretacyjną od niemal „in crudo” po folkowe podejście z zachowaniem oryginalnych elementów idiomatycznych dla tańców czy pieśni z tych regionów. Jest to materiał z EPki zespołu pt. „Z daleka”.

SKŁAD:

Maniucha Bikont – śpiew

Maria Nizik – baraban

Łukasz Nizik – skrzypce, basy

Patryk Petersson – klarnet, sopiłka, skrzypce, basy

Franek Pospieszalski – kontrabas