Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Duality

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2024 10:00
Pomysł na Duality wziął się z chęci przekucia dotychczasowych doświadczeń muzycznych w bipolarną formę. Zespół wykonuje autorskie kompozycje, inspirowane melodiami i pieśniami pogranicza polsko-białoruskiego oraz szeroko pojętego World Music i muzyki elektronicznej.
Audio
Jego członkowie znani są z takich zespołów jak Hajda Banda / Гайда Банда, Pokrzyk, Beltaine czy Krzikopa. Pod koniec 2023 roku zespół wydał debiutancką płytę pt. „Duality”. 

Łącząc inspiracje melodiami ludowymi, własnymi poszukiwaniami i energetyczną porcją elektroniki wydają właśnie debiutancką płytą "Duality". 

Jako zapowiedź płyty muzycy wypuścili dwa single: "Premonition" oraz "Hora Hora". Na płycie oprócz ich własnych kompozycji znalazły się melodie wzięte od tradycyjnych muzykantów, inspiracje melodiami ludowymi, przyśpiewki, a całość dopełnia gościnny udział zaprzyjaźnionych muzyków. 

- Poznaliśmy się jakieś dwa lata temu, wywiązała się luźna rozmowa na temat muzyki i okazało się, że mamy pomysł na wspólny projekt. Kiedy spotkaliśmy się na próbie, zażarło - wspominał Spacepierre. - To był taki moment, że ja miałam potrzebę zrobienia projektu muzycznego bazującego na muzyce tradycyjnej, ale żeby nie było to tradycyjne granie, tylko coś innego. Okazało się, że mamy podobne wizje muzyczne i że od razu działa - mówiła Daria Butskaya.

Artystka znana jako skrzypaczka grupy Hajda Banda jest m.in. laureatką nagrody Złote Gęśle 23. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja", gdy występowała z grupą Pokrzyk. Jej muzyczne autorytety to Maciej Filipczuk, Joanna Słowińska, Witek Broda czy Jacek Hałas. Punktem wyjścia stała się dla niej miłość do muzyki granej na żywo, przez kapelę do tańca, dlatego klasyczne kształcenie stało się powodem rozterek, bo powodowało mieszanie się dwóch różnych rodzajów muzyki.

CZYTAJ TEŻ: 

- Daje mi to dużą wolność, bo cała płyta bazuje na naszych melodiach autorskich, a grając w połączeniu z elektroniką i udziałem gości, czuję, że to jeszcze coś innego. Jak gram swoje utwory, tu czuję że przekazuję coś więcej - mówiła Daria Butskaya o projekcie Duality, na którym duża część kompozycji jest jej własnego pomysłu. 

Na płycie znajdziemy hybrydę różnych gatunków, to album "dość eklektyczny", jak przyznaje Spacepierre. - Zahaczamy o różne rzeczy, biegamy po świecie, ale rdzeń jest. Drum'n'bass, breakbeat, nawet synth pop. - Radziłabym traktować naszą płytę z otwartym sercem, bo ja też przez kilka lat się ograniczałam, że muzyki tradycyjnej nie można zmieniać, ale w sumie czemu nie? Bo to przecież muzyka, która coś przekazuje, każdy człowiek może przez nią swoje emocje pokazać, więc czemu by do niej czegoś nie dodać?SKŁAD:
Daria Butskaya – skrzypce, biały śpiew
Spacepierre – perkusja, instrumenty klawiszowe, elektronika