Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Michał Górczyński: kryzys warunkuje rozwój

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 12:00
- Koncerty, które miałem grać w maju, a było ich sporo, rozpierzchły się. Miały być w Niemczech, Kopenhadze... Z Bastardą i Kwartludium mieliśmy różne plany koncertowe, wszystkie są porozkładane na przyszły rok - opowiadał wybitny klarnecista, Michał Górczyński, przyłączając się do akcji #folkwdomu.
Audio
Michał Górczyński
Michał GórczyńskiFoto: Tomasz Poręba

Michała Górczyńskiego do stworzenia muzyki prezentowanej w audycji zainspirowała bezpośrednio akcja #folkwdomu. Utwór "Woda" na dwa klarnety kontrabasowe to dzieło z autorskiego projektu "Miejsca", który właśnie powstaje.

- Kiedyś muzycy ludowi, którzy tworzyli nowe melodie inspirowali się przestrzenią, w której się znajdowali, czy to była potańcówka, czy bycie na polu, w lesie. Tymi miejscami się inspirowali i mieli też swoje wyobrażenie o swoim graniu i koncepcji brzmienia. Wyciągali te melodie z miejsc i tak samo ja otworzyłem się na abstrakcyjne sytuacje i poszerzyłem pole tych miejsc. Tym się inspirowałem w zetknięciu mojego postrzegania i czucia z polskim folkiem i polską muzyką etniczną - mówił Michał Górczyński.

Kwartludium, jednemu z zespołów klarnecisty udało się zagrać koncert on-line odbierany w Sztokholmie. Muzycy zrobili to jeszcze przed samymi obostrzeniami zwiazanyni z pandemią. Teraz cała ich działalność przenosi się do sieci. Przyszłe plany koncertowe ciężko jest muzykowi przewidzieć. - Jest mnóstwo znaków zapytania, ale jestem optymistą i zawsze trzymam się metody, że kryzys warunkuje rozwój. Wszystkie wielkie kryzysy zawsze owocowały jakimiś nowymi metodami i narzędziami i tym, że ludzie uczą się na błędach. Jesteśmy inteligentnymi istotami i to nas uczy tej metody surviwalu, np. mamy tylko nóż i kawał drewna i coś musimy z tego teraz zrobić - tłumaczył klarnecista, Michał Górczyński.

Prezentowany utwór "Woda" na dwa klarnety kontrabasowe to utwór z autorskiego projektu "Miejsca" Michała Górczyńskiego.

WSZYSTKIE WYWIADY DOSTĘPNE SĄ W BOKSIE #FOLKWODOMU


***

Rozmawiał: Mateusz Dobrowolski

Data emisji: 14.05.2020

Godzina misji: 15.15

Wyemitowano w audycji "Źródła".

gs