Polskie Radio
Section05
#folkwdomu

ZPiT Ziemia Bydgoska: czekamy, aż znów się będziemy mogli przytulać

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska to ogromna grupa pasjonatów folkloru, liczy 170 osób. W jej skład wchodzi grupa przedszkolna, grupa dzieci od trzeciej do piątej klasy i od szóstej do ósmej. Istnieje także grupa dorosła i młodzieżowa, które często się ze sobą miksują. Wszystkie grupy podzielone są dodatkowo na specjalności taneczne i chóralne. Za każdym razem z zespołem występuje także kapela na żywo.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa #folkwdomu

Dawid Martin i Marzanna Popławska: wartość gamelanu odkrywamy wtedy, gdy instrumenty grają razem

- Gamelan to muzyka typowo zespołowa, cała orkiestra instrumentów z Jawy nie ma osoby dyrygującej, wskazówki muzyczne pochodzą od różnych instrumentów, więc w izolacji, kiedy zostajemy sami, jesteśmy tego wszystkiego pozbawieni - mówiła dr Marzanna Popławska, która z Dawidem Martinem przybliżała nam pracę Warszawskiej Grupy Gamelanowej.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa #folkwdomu

Jacek Hałas: chcemy zapraszać publikę do siebie

- Od samego początku staramy się nie poddawać negatywnym emocjom, mimo że straciliśmy pracę na następnych kilka miesięcy. Jako freelancer nigdy nie wiem, jaka będzie przyszłość, i muszę na bieżąco aktywnie ją tworzyć - tłumaczył Jacek Hałas. Rodzinny zespół Jacka Hałasa skupił się na działaniach okołodomowych. - Jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dwóch jurt. To tradycyjne domostwo wędrownych ludów, sprytna samonośna konstrukcja, którą można ustawić wszędzie. 
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa #folkwdomu

Magda Sobczak: szybko się ogarnęliśmy w tej nowej rzeczywistości

- Dwa miesiące temu stanęło na tym, że zamknięto uniwersytety dla studentów i nasze zajęcia, które były zajęciami dodatkowymi. Szybko się ogarnęliśmy w tej nowej rzeczywistości, ustaliliśmy z kadrą plan działania, który do tej pory w ramach Ludowego Zespołu Artystycznego "Promni" funkcjonuje - tłumaczyła Magda Sobczak, przyłączając się z zespołem do akcji #folkwdomu.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa #folkwdomu