Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Kasia i Jacek Timingeriu: ograniczenia bywają twórcze

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 10:00
- Dla mnie to jest kolejne wyzwanie. Moje życie zawodowe, artystyczne nigdy nie było rzeczą stabilną,  okres pandemii jest pewnym nowym etapem, rodzajem kryzysu, z którymi się mierzę co jakiś czas. Nie jest to nowość. Z pewnością jest to twórczy czas - mówiła Katarzyna Kapela-Timingeriu.
Audio
  • Rozmowa z Kasią i Jackiem Timingeriu z Kapeli Timingeriu (Jedynka/Tu jest muzyka)
  • "Avel Romale", Katarzyna Kapela-Timingeriu i Jacek Timingeriu
Katarzyna Kapela-Timingeriu i Jacek Timingeriu
Katarzyna Kapela-Timingeriu i Jacek TimingeriuFoto: mat. pras.

- Sytuacja nas zastała w Szwecji, w bardzo intensywny wieczór: po trzech dniach nagrań z zespołem Sutari, w ciągu godziny musieliśmy się spakować i kupić bilety samolotowe. Zorientowałam się, że zgubiłam dokumenty, więc cała historia nabrała jeszcze kolorów, kiedy reszta Sutari wróciła do Polski, a my dodatkowy weekend spędziliśmy w Sztokholmie - opowiadali Kasia Kapela-Timingeriu i i Jacek Timingeriu, dołączając do akcji #folkwdomu. 

Po powrocie objęci zostali obowiązkową ponaddwutygodniową kwarantanną. - Większość tego czasu spędzaliśmy sami, na początku zupełnie zamknięci, z nikim się nie widywaliśmy i bardzo nam brakowało żywego kontaktu, a większość rzeczy, które robimy, wiążę się z promocją kontaktu na żywo. Kultura cyfrowa jest wręcz tego antytezą. Ale jednocześnie był to też intensywny czas planowania kolejnych przedsięwzięć. Dobre jest to, że zajmujemy się tym samym, mamy zespół, więc robiliśmy sobie próby, ale trudno osiągnąć jakość spotkania na żywo tylko poprzez narzędzia cyfrowe - tłumaczył Jacek Timingeriu.

Jak powiedziała Kasia, cykliczne kryzysy nie są niczym nowym w zawodzie, a obecnej sytuacji towarzyszą przewartościowanie i zmiana priorytetów, bo trzeba mieć na względzie nie tylko pandemię, ale też kryzys klimatyczny.

***

Rozmawiała: Patrycja Zisch

Data emisji: 14.05.2020

Godzina misji: 20.10

Wyemitowano w audycji "Tu jest muzyka".

at


Czytaj także

Mateusz Smoczyński: nie znam lepszej biografii niż "Ja, Urbanator"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 08:00
- Główną przyczyną, dlaczego ta książka jest aż tak interesująca, jest oczywiście bujne życie Michała Urbaniaka. Jednak gdyby nie sposób, w jaki Andrzej Makowiecki to opowiedział, cała historia na pewno byłaby mniej barwna i wciągająca - mówił w Dwójce skrzypek znany m.in. z zespołu Atom String Quartet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paula Kinaszewska i Bartłomiej Woźniak: jesteśmy wolnymi strzelcami, te instytucje ratują nam skórę

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 20:00
- Zostaliśmy w bardzo trudnej sytuacji, jesteśmy wolnymi strzelcami, nie mamy dodatkowych etatów, lecz zajmujemy się tylko i wyłącznie muzyką - mówili muzycy zespołu WoWaKin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Kołodziej: nie da się zastąpić bezpośredniego spotkania z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 17:00
Wieloletnia skrzypaczka, nyckelharpistka i wokalistka zespołów tworzących lubelskie środowisko folkowe, Orkiestry św. Mikołaja i Odpustu Zupełnego, przyznaje, że dla jej zespołów izolacja to bardzo trudny czas paraliżujący próby. 
rozwiń zwiń