Polskie Radio
Section05
Patrycja Zisch

Czas w góry! Folkowe atrakcje Kielecczyzny i Beskidów

U podnóża południowego stoku Pasma Łysogórskiego, w Kakoninie (woj. świętokrzyskie) stoi niezwykła, choć niepozorna drewniana chałupka. Co w sobie kryje? W „Kiermaszu pod kogutkiem” Sprawdzi to Patrycja Zisch! W audycji z gór Świętokrzyskich przeniesiemy się w Beskidy, by tam doświadczyć barwnego folkloru 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej!
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor folk tradycja muzyka ludowa wieś Patrycja Zisch Kielecczyzna beskidy

Bajki. Cudowne lekarstwo!

Bajki. Opowiadały je matki, babcie i nianie w polskich i białoruskich zaściankach Wileńszczyzny. Mógł ich słuchać przed snem mały Adam, jeden z synów państwa Mickiewiczów z Nowogródka. Być może tym samym opowieściom przysłuchiwał się także mały Antoni Gliński, urodzony 19 lat później w Szczorsach nad Niemnem, 25 kilometrów na wschód od Nowogródka?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek dzieci dzień dziecka bajki dla dzieci bajki Patrycja Zisch

Kłapacze z pogranicza śląsko-morawskiego

Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty w miejscowościach na pograniczu śląsko-morawskim, grupy chłopców chodzą i hałasują terkotkami, grzechotkami i kołatkami młotkowymi (zwanymi klekotkami lub klepaczkami), zastępując w ten sposób bicie kościelnych dzwonów. Spotykają się pierwszy raz po mszy w Wielki Czwartek, potem cztery razy w Wielki Piątek i trzy razy w Wielką Sobotę - ostatni raz o 15.00.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Patrycja Zisch

Jako była Wilijo, taki bydzie cołki rok

Radosnych Godōw! Winszuja, coby Wōm nowo porodzōny Pōnbōczek błogosławiyli; cobyście znŏdli mocka gyszynkōw pode krisbaumym; mandle ze makōwkōw niy stanyły we gŏrdzielu; coby te świynta bōły richtig czasym spyndzōnym do kupy ze familijōm! O tradycjach świątecznych na Śląsku opowiedziały Patrycji Zisch etnolożka Anna Lerch-Wójcik oraz dr Agnieszka Przybyła-Dumin z Górnośląskiego Parku Etnograficznego.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Patrycja Zisch

Kompozycja tu i teraz. Sebastian Wypych o projekcie "Polska Enter"

27 listopada o 18.00 odbędzie się koncert online Sebastiana Wypycha "Polska Enter". O swoim pomyśle, jak wpleść autorskie kompozycje w muzykę ludową, opowiedział autor projektu w rozmowie z Patrycją Zisch. Ale to nie wszystko, co czekało słuchaczy piątkowych Źródeł! Przedpremierowo zabrzmiała muzyka z albumu "Uwodzenie" Kapeli ze Wsi Warszawa, a etnograf Krzysztof Kubiak opowiedział o roli rzeki w kulturze.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka klasyczna Kapela Ze Wsi Warszawa Piotr Kędziorek Patrycja Zisch