Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Marcin i Dobrosia Rumińscy: to takie dziwne wakacje!

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 08:00
- Od dwóch miesięcy siedzimy w domu i staramy się ćwiczyć, znajdujemy sobie różne zajęcia - mówił muzyk zespołów Shannon czy Hoboud, który do akcji #folkwdomu przyłączył się z córką.
Audio
  • "O biednym raku", Marcin Rumiński
  • Rozmowa z Marcinem i Dobrosią Rumińskimi (Polski Radio Dzieciom/Źródełko)
Marcin i Dobrosia Rumińscy
Marcin i Dobrosia RumińscyFoto: mat. pras.

- Odpadło mi ponad 30 koncertów, więc siedzimy od dwóch miesięcy w domu, gramy sobie w gry, oglądamy filmy. To trochę takie dziwne wakacje, gdyby nie szkoła - mówił Marcin Rumiński, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, muzyk sesyjny, wokalista zespołów Shannon (od 1994) i Hoboud (od 2008). - Robimy sobie pozamuzyczne zajęcia, co tydzień chodzimy pomagać dziadkom, spędzamy ze sobą całe dnie, chyba że czasem stwierdzę, że chcę być sama, i zamykam się w swoim pokoju - dodała jego córka Dobrosia. 

Podczas gdy córka tęskni za teatrem, który jest jej pasją, tata zajmuje się pracą, na którą pozwalają mu warunki, i tworzy baśnie. - Wybieram bajki mniej znane z naszego regionu, czyli z Warmii i Mazur, baśnie mniej znanych autorów z początku XX wieku spisane przez lokalnych literatów. Na Warmii jest bardzo wiele jezior, to region bogaty kulturowo pod względem baśniowym, autochtonów w tej chwili jest już niewielu, dlatego uważnie ich słuchamy i przejmujemy te opowieści. Staram się też opowiadać je w gwarze - opowiadał Marcin Rumiński, który w tej pracy sam jest narratorem, autorem i wykonawcą muzyki, udźwiękawia i realizuje. W audycji podzielił się jedną ze baśni o raku. 

WSZYSTKIE WYWIADY DOSTĘPNE SĄ W BOKSIE #FOLKWODOMU

***

Rozmawiał: Mateusz Dobrowolski

Data emisji: 24.05.2020

Godzina misji: 11.10

Wyemitowano w audycji "Źródełko".