Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Hurnawice z Brodą

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 01:10
Zespół prezentuje utwory pochodzące z regionu Beskidu Śląskiego wchodzącego w skład Karpat Zachodnich, który od zawsze był miejscem spotkań trzech narodów: słowackiego, węgierskiego i polskiego.
Audio
  • Hurnawice z Brodą w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2022
Hurnawice z Brodą w Konkursie Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2022
Hurnawice z Brodą w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2022Foto: Danuta Naugolnyk

Ze względu na swoją historię to również styk wielu przenikających się kultur, w tym pasterskiej kultury wołoskiej. Czerpiemy z tych źródeł w nieograniczony sposób z pełnym ich poszanowaniem i uważnością, stosując środki wykonawcze i instrumentalne w oparciu o instrumenty tradycyjne i nowoczesne. „Od najmłodszych lat uczyłam się od swojego ojca – Józefa Brody, który przekazał mi wrażliwość na otaczający świat i ludzi, nauczył, jak dostrzegać muzykę tam, gdzie na pozór jej nie ma: w górskich potokach, szumiących drzewach, burzy czy deszczu. To zainspirowało mnie do zaproszenia wspaniałych przyjaciół muzyków do wspólnych poszukiwań, które wynikają z chęci i ciekawości połączenia przez muzykę tak różnych z pozoru kultur.

Świadomość korzeni i źródeł własnej tożsamości, nie ogranicza nas w łączeniu uniwersalnego języka muzyki inspirowanej podróżami. Rodziła się w nas potrzeba eksplorowania tej muzyki, co zaowocowało wspólnym projektem. Jesteśmy muzykami z wieloletnim doświadczeniem scenicznym, wywodzących się z różnych środowisk muzycznych” - mówi Katarzyna Broda Firla- wokalistka, multiinstrumentalistka, prowadząca warsztaty muzyczne.

SKŁAD:

Katarzyna Broda-Firla – śpiew, śpiew gardłowy, lira korbowa, drumla, fujarka,

Ula Stosio – gitara, guitalele, saz, bouzouki,

Katarzyna Poręba – śpiew, śpiew gardłowy, didgeridoo, sansula,

Jacek Dzwonowski – skrzypce,

Adeb Chamoun – śpiew, riq, darabuka, tar, daf, conga, bongos, timbales