X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Rosyjski dysydent nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 13:00
Zmarł Jurij Szychanowicz, obrońca praw człowieka i były więzień polityczny, redaktor "Kroniki Wydarzeń Bieżących".
Audio

Jurij Szychanowicz, wybitny matematyk, obrońca praw człowieka i były więzień polityczny, współtwórca "Kroniki Wydarzeń Bieżących", zmarł w piątek w jednym ze szpitali w Moskwie. Miał 78 lat.

W 1968 roku naukowiec podpisał protest przeciwko zamknięciu w szpitalu psychiatrycznym znanego dysydenta Aleksandra Jesienina-Wolpina, za co został zwolniony z pracy na Wydziale Filologicznym Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU), gdzie wykładał matematykę.

"Kronika Wydarzeń Bieżących" ukazywała się w latach 1968-1983. Była biuletynem informacyjnym o represjach politycznych w ZSRR wydawanym przez grupę obrońców praw człowieka w drugim obiegu. Jej pierwszą redaktorką była poetka i tłumaczka Natalia Gorbaniewska.

Współpracownicy "Kroniki" - wśród których byli również m.in. Siergiej Kowalow, Anatolij Jakobson, Tatiana Wielikanowa, Aleksandr Ławut, Piotr Jakir, Wiktor Krasin i Tatiana Chodorowicz - zbierali i dokumentowali fakty prześladowań politycznych w ZSRR, informowali czytelników o wystąpieniach w obronie represjonowanych, o niezależnej działalności politycznej, społecznej, religijnej i kulturalnej w Związku Radzieckim, a także o nowych książkach i tekstach kolportowanych w samizdacie.

W ciągu 15 lat ukazało się 65 numerów pisma. Było ono przekazywane z rąk do rąk.
"Kronika Wydarzeń Bieżących" odegrała ważną rolę w kształtowaniu podstaw niezależnej opinii publicznej w ZSRR, faktycznie zainicjowała ruch na rzecz obrony praw człowieka w ZSRR. Niemal wszyscy jej autorzy przeszli przez łagry. Szychanowicz - dwukrotnie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak