Historia

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 05:40
W nocy z 12 na 13 czerwca 2021 roku zmarła w Gdańsku, w wieku 84 lat, kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat na jachcie żaglowym. 
Krystyna Chojnowska-Listkiewicz w latach 70.
Krystyna Chojnowska-Listkiewicz w latach 70.Foto: PAP/Jan Morek

Historyczny rejs na jachcie "Mazurek", zbudowanym specjalnie pod kątem planowanego wyczynu, rozpoczął się 28 marca 1976 roku z Las Palmas. Trasa rejsu przebiegała przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Australię i wokół Afryki. Po dwóch latach, 20 marca 1978 roku, zamknęła ona pętlę rejsu dookoła świata w pobliżu wysp Zielonego Przylądka. W tym czasie przepłynęła 28 696 mil morskich.

Chojnowska-Liskiewicz_663_3.jpg
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat

- Samotna żegluga to jest wielka praca, zwłaszcza na tak długich etapach, jak ja miałam - mówiła Chojnowska-Liskiewicz na antenie Polskiego Radia w 1977 roku. - Nie miałam takich sytuacji, w których mi się wydawało, że niebezpieczeństwo jest skrajne. Owszem były momenty trudniejsze i łatwiejsze, ale takiego, w którym mi się wydawało, że grozi mi wielkie niebezpieczeństwo, to ja jeszcze nie miałam.

 

Posłuchaj
07:27 I etap podrózy za mną - rozmowa Włodzimerza Szaranowicza.mp3 Pierwszy etap podróży mam za sobą - rozmowa Włodzimierza Szaranowicza z Krystyną Chojnowską-Liskiewicz. (PR, 16.01.1977)

 

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz do końca życia pływała i popularyzowała żeglarstwo. Zasiadała w jury nagród Rejs Roku oraz Kolosy, była członkiem Komisji Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. Za swoją działalność została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, a także Srebrnym Medalem Ministerstwa Sportu i Młodzieży Republiki Francji.

Za rejs z 1978 roku otrzymała najważniejsze polskie wyróżnienie żeglarskie – Srebrny Sekstant, a za całokształt żeglarskich osiągnięć, w szczególności za to, że jako pierwsza kobieta na świecie samotnie opłynęła kulę ziemską – Super Kolosa (2008).

Jej wyczyn został również wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Chojnowska-Liskiewicz była też członkinią elitarnego nowojorskiego The Explorers Club. 

PAP/bm