Historia

Oblęgorek – usiąść przy biurku Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 06:00
Wdzięczny za pokrzepianie serc naród podarował swojemu wieszczowi pałacyk. W Oblęgorku Henryk Sienkiewicz pisał i wypoczywał. W 1958 roku posiadłość wróciła do narodu – jako muzeum.
Audio
  • Pałac w Oblęgorku - dar narodu polskiego dla Henryka Sienkiewicza z okazji 25-lecia pracy twórczej, dawniej oaza pisarza, dziś muzeum - "Oblegorek" aud. M. Bieleckiej z cyklu "Krajobrazy historyczne", PR
  • Otwarcie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, wypowiedź synowej pisarza Zuzanny Sienkiewicz, fragm. audycji "7 dni w kraju i na świecie", PR 26.10.1958
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, aut.Lollencja, WikipediaCreativeCommons (2012)
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, aut.Lollencja, Wikipedia/CreativeCommons (2012)

26 października mija 55 lat od utworzenia w dawnej rezydencji Henryka Sienkiewicza muzeum jego pamięci. Potomkowie pisarza postanowili odtworzyć w Oblęgorku jego miejsce pracy. Gdy wieszcz otrzymał majątek, początkowo chciał przeprowadzić się tam na stałe. Przenosząc się z Warszawy w 1902 roku zlikwidował swoje mieszkanie w stolicy i przewiózł do nowej posiadłości cały księgozbiór. Później jednak traktował Oblęgorek już tylko jako letnią rezydencję.

Niezwykły dar

Oblęgorek był dla Sienkiewicza symbolem. Mówił, że otrzymał rzecz najcenniejszą, bo kawałek polskiej ziemi. Jednocześnie w korespondencji do szwagierki pisał, że chętnie by z tego zrezygnował, ponieważ nie lubił niczego otrzymywać, a przy tym okazywać wdzięczności.

Henryk Sienkiewicz, reprod. fot. obrazu
Kazimierza Mordasewicza (1899), Wikipedia/dp

– W tym czasie właścicielem Oblęgorka był Mieczysław Halik, rejent z Kielc, a ponieważ bardzo był zaabsorbowany wydawaniem gazety, co pochłania mnóstwo czasu, nie miał czasu tym majątkiem się zająć – mówiła pracująca w muzeum Lidia Putowska. – Gospodarzył jego brat i to bardzo nieszczęśliwie, bo po poprzednich właścicielach długi mnożył.

Kiedy właściciel dowiedział się, że w planach jest zakup majątku dla Sienkiewicza sam zaproponował na ten cel pałacyk w Oblęgorku, nie mówiąc oczywiście o długach. Do dawnej posiadłości Sienkiewicza należały też przyległe tereny: łąki, lasy, sad i pola. Teren wokół posiadłości  zaprojektował warszawski ogrodnik, Franciszek Szanior. Sienkiewicz doceniał piękno otoczenia, w którym zamieszkał i często zapraszał przyjaciół na polowania. W okresie pobytu Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku powstały m.in. powieści: W pustyni i w puszczy, czy Na polu chwały. Pisarz nie izolował się od lokalnej społeczności, a dla dzieci chłopów w swojej posiadłości prowadził tajne nauczanie.

Spuścizna po wieszczu

W dworku Sienkiewicz przebywał do jesieni 1914 roku, a opuścił go, wyjeżdżając do Szwajcarii, pod koniec września w wyniku I wojny światowej. Żona pisarza Maria i jego syn Henryk Józef mieszkali tam na stałe, aż do 1944 roku. Po reformie rolnej rodzinie Sienkiewicza pozostało z tego daru 49 ha, a władze nakazały im opuścić pałacyk. Dzięki interwencji mogli jednak oni pozostać w oficynie w Oblęgorku, ale sam pałac przejął UMCS w Lublinie, co doprowadziło do jego dewastacji.

– Dopiero w 1956 roku dzieci pisarza przekazały na Skarb Państwa ten pałac i 2 ha parku, które go otaczały – opowiadał o początkach muzeum Ireneusz Rębosz. – Ówczesnemu wiceprzewodniczącemu Wojewódzkiej Rady Narodowej, Stanisławowi Bąkowi-Dzierżyńskiemu zawdzięczamy właściwie, że powstało muzeum.

Aleja

Nz: Aleja lipowa prowadząca do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, aut. Ptasiek, Wikipedia/CreativeCommons (2007)

Pałac odrestaurowano i w 1958 roku udostępniono zwiedzającym. Pamiątki po pisarzu odzyskano od chłopów, którzy przechowywali je podczas wojny w swoich oborach i stodołach. Pierwszym kustoszem muzeum była Zuzanna Sienkiewicz, synowa pisarza. W pałacu znajdują się cenne pamiątki po wieszczu: obrazy, dyplomy, kolekcja broni, a pomieszczenia, w których przebywał oderestaurowano.

Posłuchaj relacji reportera Polskiego Radia z otwarcia muzeum i rozmowy z synową wieszcza Zuzanną Sienkiewicz.

Łóżko Sienkiewicza

Na parterze pałacyku odtworzony został wygląd i wystrój pomieszczeń z czasów pobytu pisarza. Odwiedzający mogą zobaczyć gabinet z jego biurkiem oraz księgozbiór. W salonie znaleźć można stolik, przy którym pisarz grywał z gośćmi w karty. Pozostałe pomieszczenia to jadalnia, palarnia i sypialnia. Ciekawość turystów wzbudza łóżko Sienkiewicza, które jest bardzo małe i zdawałoby się, że nie byłoby w stanie pomieścić dorosłego człowieka.
– Mamy bibliotekę, w której jest bardzo dużo książek tłumaczonych jeszcze za życia Sienkiewicza i z dedykacjami autorów przesłane właśnie jemu – mówiła o zbiorach muzeum Lidia Putowska. – To są bardzo cenne książki, bo dają rozeznanie na jak wiele języków był Sienkiewicz tłumaczony jeszcze za swojego życia.

Z kolei autentyzm gabinetu pisarza powoduje poczucie, że wciąż jest tam obecny. Udało się to miejsce wyposażyć oryginalnymi meblami, stanowiącymi własność pisarza. Na półkach stoją przekłady jego dzieł, a na ścianach wiszą obrazy jego ukochanych dzieci.

Posłuchaj o tym, co można zobaczyć w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Zachwycony Henryk Sienkiewicz miał napisać o Oblęgorku: "Oblęgorek oczarował mnie zupełnie, mało jest w Królestwie wiosek tak pięknie położonych. Drzewa bardzo porosły, park jest ogromny, kwiatów mnóstwo".

mb

Czytaj także

Żaglowiec Dar Pomorza - legenda pod polską banderą

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 05:45
"Dar Pomorza", jeszcze jako "Pomorze", po raz pierwszy wypłynął pod polską banderą w morze w grudniu 1929 roku. 13 lipca 1930 roku w Gdyni odbyła się uroczystość chrztu i poświęcenia fregaty szkolnej "Dar Pomorza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Dąbrowska – kobieta wyzwolona

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 05:45
Niska, drobna, nienosząca biżuterii ani wyszukanych strojów, za to ceniąca prosty, męski wręcz styl - pisarka Maria Dąbrowska. Jej zasługi dla literatury polskiej są niezaprzeczalne i jasne. Warto jednak przyjrzeć się nieoczywistym wątkom z życiorysu pisarki.
rozwiń zwiń