Historia

Gdzie jest czarny neseser? Co wydarzyło się w kamienicy przy ul. Zielnej?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 05:50
Budynek przy ulicy Zielnej 25 w Warszawie był siedzibą Polskiego Radia przed wojną przez 10 lat. Tutaj w czasie obrony stolicy przed mikrofonem siadał prezydent Warszawy Stefan Starzyński, stąd ewakuowano płyty zawierające unikatowe nagrania wykonane we wrześniu 1939.
Kamienica przy ul. Zielnej.
Kamienica przy ul. Zielnej.Foto: Polskie Radio/mat.promocyjne

6 września 1939 roku, w związku z planowaną ewakuacją rządu, nakaz ewakuacji wydał również dyrektor Polskiego Radia Konrad Libicki. Spora grupa pracowników pozostała jednak na stanowiskach, Warszawy nie opuściła też część radiowych wozów transmisyjnych. Pomimo, iż następnego dnia polscy saperzy wysadzili w powietrze maszt radiowy w Raszynie (aby zapobiec przejęciu tej radiostacji przez Niemców), Polskie Radio nie przestało nadawać. Emisję kontynuowano na falach Warszawy II, za pomocą nadajnika w Forcie Mokotowskim.

We wrześniu 1939 roku w budynku rozgłośni przy ulicy Zielnej nagrywane były wszystkie wypowiedzi i przemówienia przedstawicieli establishmentu II RP; przed mikrofonami Polskiego Radia wypowiadali się: prezydent Warszawy Stefan Starzyński, minister spraw zagranicznych Józef Beck, ppłk. Wacław Lipiński, płk. Roman Umiastowski, prezes Polskiej Akademii Literatury Wacław Sieroszewski, redaktor naczelny pisma „Robotnik” Mieczysław Niedziałkowski, a także słynny amerykański fotograf i reżyser Julien Bryan.

Kamienica na Zielnej 25 została poważnie uszkodzona podczas Powstania Warszawskiego. Mury budynku zburzono dopiero w 1954 roku podczas budowy placu Defilad.

***

Polskie Radio zainicjowało w piątek, 6 maja, narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Akcję "Gdzie jest czarny neseser?” wspierają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Część odnalezionej kolekcji – w postaci 93. metalowych płyt gramofonowych – została wpisana w ubiegłym roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Nagrania te zostały wydane właśnie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego, ekskluzywnego boxu.

Premiera albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" jest dla Polskiego Radia jednocześnie impulsem do rozpoczęcia poszukiwań brakującej części kolekcji płyt – akcja opatrzona została hasłem: "Gdzie jest czarny neseser? Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku".

Więcej informacji po adresem czarnyneseser.pl

mat. prasowe/bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA wrzesień 1939
Czytaj także

Gdzie jest czarny neseser? Tajemnicze losy bezcennych nagrań Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 12:00
Przed kapitulacją Warszawy we wrześniu 1939 roku pracownicy Polskiego Radia ewakuowali płyty z wystąpieniami i komunikatami nagranymi podczas oblężenia stolicy. Los części z tych nagrań nadal pozostaje zagadką. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie jest czarny neseser? Polskie Radio straciło 9200 płyt!

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 05:40
Polskie Radio od 1934 roku przechowywało płyty i taśmy z zapisem dźwiękowym najważniejszych uroczystości państwowych i przemówieniami wybitnych osobistości. Niestety miażdżąca większość tych nośników została zniszczona podczas niemieckiej okupacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie jest czarny neseser? Co ukrył Wacław Lipiński?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 05:40
Jedną z trzech części zbioru bezcennych płyt Polskiego Radia ewakuował pod koniec września 1939 roku ppłk Wacław Lipiński, który w czasie obrony stolicy wygłaszał przed mikrofonem komunikaty o sytuacji na froncie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie jest czarny neseser? Kluczowa decyzja Edmunda Rudnickiego

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 05:40
Ewakuację płyt nagranych we wrześniu 1939 roku nakazał Edmund Rudnicki, dyrektor Polskiego Radia wyznaczony na to stanowisko przez prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie jest czarny neseser? Co Niemcy zrabowali Polskiemu Radiu?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 05:50
Okupanci zrabowali niemal całe mienie należące do warszawskiej rozgłośni. Zniszczeniu uległy najprawdopodobniej wszystkie z 9200 płyt z nagraniami. Najpewniej przetrwały jedynie nośniki z przemówieniami i komunikatami nagranymi we wrześniu 1939 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mirosław Panufnik – pracownik Polskiego Radia, który chciał ocalić płyty z przemówieniami Starzyńskiego z 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 06:00
Mirosław Panufnik we wrześniu 1939 roku wyniósł z rozgłośni Polskiego Radia czarny neseser z płytami z przemówieniami prezydenta Warszawy, Stefana Starzyńskiego. Chciał ocalić je przed Niemcami. Płyty nigdy nie wróciły do rozgłośni. Ostatni raz jedna z nich widziana była w latach sześćdziesiątych na Uniwersytecie Warszawskim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie jest czarny neseser? Co działo się w Forcie Mokotowskim?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 05:50
Po wysadzeniu w powietrze przez polskich saperów masztu radiowego w Raszynie 7 września 1939 roku, główna antena Polskiego Radia – Warszawa I – zamilkła. Ale ochotnicy z zespołu rozgłośni postanowili pracować dalej. Odtąd, aż do 28 września, program emitowano z nadajnika Warszawy II znajdującego się w Forcie Mokotowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie jest czarny neseser? Kiedy nadano ostatni komunikat Polskiego Radia w 1939 roku?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 05:50
"Halo, halo. Czy nas słyszycie? To nasz ostatni komunikat. Dziś wojska niemieckie wkroczyły do Warszawy. Braterskie pozdrowienia przesyłamy żołnierzom walczącym na Helu i wszystkim walczącym, gdziekolwiek się jeszcze znajdują. Jeszcze Polska nie zginęła! Niech żyje Polska!" - brzmiały ostatnie słowa wygłoszone przez Polskie Radio we wrześniu 1939.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie jest czarny neseser? Przełomowy program "Świadkowie"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 05:50
"Świadkowie" to program telewizyjny wyemitowany 20 lutego 1979 roku, w którym inżynier Jan Pilecki ze wzruszeniem obejrzał płyty z nagraniami Polskiego Radia z września 1939 roku i na oczach telewidzów potwierdził, że są one autentyczne, nagrane przez niego czterdzieści lat wcześniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie jest czarny neseser? Przemówienia Stefana Starzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 05:45
Od 8 września 1939 roku, czyli od początku oblężenia Warszawy, aż do 23 września, prezydent Stefan Starzyński występował codziennie na antenie Polskiego Radia
rozwiń zwiń