Historia

Kazimierz Badeni – Polak premierem Austrii

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2018 06:01
Władca Austrii docenił nieugiętą postawę Polaka oraz jego talent organizacyjny i powołał go na urząd premiera Austrii.
Audio
  • "Austriackie kariery Polaków" audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska" z udziałem dr Piotra Szlanty (10.08.2001)
  • Sylwetkę Kazimierza Badeniego w audycji "Kronika niezwykłych Polaków" Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego przedstawia prof. Andrzej Notkowski (11.09.2002)
Kazimierz Badeni
Kazimierz BadeniFoto: Wikimedia Commons/dp

30 września 1895 Kazimierz Badeni został premierem Austrii. Tak wysokie stanowisko, jak to piastowane przez Kazimierza Badeniego, Polak mógł objąć jedynie w zaborze austriackim. Wyjaśniał to dr Piotr Szlanta w audycji z cyklu "Kronika Polska". -Sytuacja Polaków w zaborze austriackim była stosunkowo najlepsza w porównaniu do innych zaborów. Koło Polskie odgrywało istotną rolę – komentował historyk.

O innych austriackich karierach Polaków posłuchaj w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika Polska".

Kazimierz Badeni urodził sie 14 października 1846. Dał się poznać Austriakom jako sprawny zarządca, gdy piastował kolejno godność starosty Żółkwi, a następnie namiestnika Galicji (w latach 1888-1895). Nie obawiał się nawet przeciwstawić samemu cesarzowi: gdy monarcha oponował przeciwko sprowadzeniu zwłok Adama Mickiewicza na Wawel, Badeni zagroził rezygnacją ze stanowiska. Cesarz ugiął się.

Władca Austrii docenił nieugiętą postawę Polaka oraz jego talent organizacyjny (ten ujawnił się podczas organizacji wielkiej wystawy krajowej we Lwowie w 1894 roku) i powołał go na urząd premiera Austrii.

Kazimierz Badeni próbował zreformować system społeczno-polityczny w Austrii. Starał się między innymi wprowadzić powszechne prawo wyborcze. W tej sprawie odniósł połowiczny sukces: udało mu się powołać tzw. V Kurię, w której znaleźli się ubożsi mieszkańcy kraju. Nadto, Badeni wprowadził równouprawnienie języka czeskiego i niemieckiego na terenie Czech, co spotkało się z ostrą reakcją ze strony Niemców.

- Na tle tego konfliktu doszło do sporów w parlamencie wiedeńskim, do demonstracji ulicznych, wskutek czego cesarz Franciszek Józef zmuszony był zdymisjonować Badeniego ze stanowiska premiera – wyjaśniał prof. Andrzej Notkowski w audycji z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków".

Badeni po utracie stanowiska w 1897 roku żył jeszcze 12 lat. Zmarł podczas powrotu z kuracji w Karlowych Warach 9 lipca 1909.

Zobacz więcej na temat: Austria Galicja HISTORIA
Czytaj także

Rabacja galicyjska, czyli masowa rzeź

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 05:38
- Wszyscy zapłaciliśmy rachunek za obojętność i brak umiejętności pracy wśród chłopów. Ta masa w sposób okrutny dała o sobie znać w mroźne dni lutego 1846 roku. Może w wymiarze historiozoficznym było to potrzebne, abyśmy się mogli wreszcie wszyscy upomnieć o Polskę – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Franciszek Ziejka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Franciszek Józef – król czy urzędnik?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 06:00
Podobno kiedy obejmował tron miał zapytać: "Czyżbym już nie miał żadnej młodości?". 68 lat rządów Franciszka Józefa ma tyle samo zwolenników, co krytyków.
rozwiń zwiń