Historia

Wielkie marzenie Martina Luthera Kinga

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 05:53
- Wciąż mam marzenie. To jest marzenie wciąż silnie zakorzenione w amerykańskim śnie, że pewnego dnia ten naród powstanie i wyzna prawdę - mówił czarnoskóry pastor.
Audio
  • Mam marzenie - fragm. słynnego przemówienia M. L. Kinga wygłoszonego podczas marszu na Waszyngton. (RWE, 28.08.1963)
  • M. L. King przypomina testament ideowy Lincolna - fragm. cyklu Rozgłosni Polskiej RWE "Kawalkada czasu"
  • M. L. King zostaje laureatem Pokojowej Nagrody Nobla
  • Śmierć M. L. Kinga - fragm. cyklu Rozgłośni Polskiej RWE "Kawalkada czasu"
Marsz na Waszyngton (1963)
Marsz na Waszyngton (1963) Foto: Wikimedia Commons/dp

- Mam marzenie, że pewnego dnia na wzgórzach Georgii synowie dawnych niewolników i synowie dawnych właścicieli niewolników będą w stanie usiąść razem przy stole braterstwa - kontynuował w swym słynnym przemówieniu wygłoszonym w Waszyngtonie 28 sierpnia 1963 podczas marszu protestacyjnego przeciwko dyskryminacji rasowej.

W marszu wzięło udział blisko 200 tysięcy osób. Płomienna mowa w obronie wolności czarnoskórych Amerykanów wywołała wielkie emocje nie tylko wśród zebranych pod pomnikiem Lincolna ludzi. Uznano ją za jedno z najwybitniejszych przemówień wygłoszonych na forum publicznym w XX wieku.

Posłuchaj fragmentów słynnej mowy Martina Luthera Kinga i innych archiwalnych nagrań.

Martin Luther King był działaczem na rzecz równouprawnienia i zniesienia dyskryminacji rasowej. Propagował walkę o prawa pokrzywdzonych bez stosowania przemocy. Wzorem dla niego był hinduski myśliciel i polityk Mahatma Gandhi. King organizował "marsze milczenia" - manifestacje, których uczestnicy domagali się pełnych praw obywatelskich dla czarnoskórych.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia z okazji rocznicy uchwalenia Światowego Dnia Praw Człowieka>>>.

W 1965 roku Afroamerykanie uzyskali prawa wyborcze, a rok wcześniej 35-letni Martin Luther King otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Powiedział wtedy: "Gdy człowiek raz rozprostuje grzbiet, nie można już na nim jeździć."

4 kwietnia 1968 roku został zamordowany przez Jamesa Earl Raya.

bs