Redakcja Polska

Rafał Trzaskowski górą za granicą. Karol Nawrocki triumfuje tylko za oceanem

19.05.2025 09:51
Rafał Trzaskowski wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w większości krajów europejskich, gdzie głosowali Polacy. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobywał ponad 35 procent głosów w takich państwach jak Wielka Brytania, Francja, Włochy, Belgia czy Czechy. W przeciwieństwie do Polski, gdzie Karol Nawrocki cieszy się dużym poparciem, za granicą — zwłaszcza w Europie — wyniki kandydata PiS były znacznie słabsze.
Wybory prezydenta RP - I tura. Kandydat KO w wyborach prezydenta RP, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (C) rozdaje drożdżówki i jabłka na ulicach Kielc
Wybory prezydenta RP - I tura. Kandydat KO w wyborach prezydenta RP, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (C) rozdaje drożdżówki i jabłka na ulicach KielcFoto: Fot.: PAP/Piotr Polak

Brytyjska diaspora wybrała Trzaskowskiego

W Zjednoczonym Królestwie, gdzie mieszka około 800 tysięcy Polaków, Trzaskowski zdobył 35,91 proc. głosów. Na kolejnych miejscach znaleźli się Sławomir Mentzen (18,84 proc.) i Grzegorz Braun (14,45 proc.). Karol Nawrocki zajął dopiero czwarte miejsce z wynikiem 13,36 proc., słabszym niż ten, który pięć lat wcześniej osiągnął Andrzej Duda.

Posłuchaj
00:47 13645202_1.mp3 Rafał Trzaskowski, Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun - tak zagłosowali Polacy w Zjednoczonym Królestwie. Z Londynu - Adam Dąbrowski (IAR)

 

Europa Zachodnia bez złudzeń — KO górą

We Francji, Włoszech, Belgii i Czechach tendencja była podobna: Trzaskowski prowadził z bezpiecznym zapasem. Nad Sekwaną zdobył 41,9 proc., we Włoszech ponad 40 proc., w Belgii 36 proc., a w Czechach 39,27 proc.

Posłuchaj
00:38 13645171_1.mp3 We Włoszech w pierwszej turze wyborów prezydenckich zdecydowane zwycięstwo odniósł Rafał Trzaskowski, zdobywając ponad 40 procent głosów. Materiał Piotra Kowalczuka (IAR)

 

Nawrocki w tych krajach notował wyniki od 9 do 18 proc., a w Czechach spadł nawet poza podium. W wielu przypadkach to właśnie kandydaci lewicy — Adrian Zandberg i Magdalena Biejat — wypierali go z czołówki.

Posłuchaj
00:39 13645008_1.mp3 W Belgii najwięcej głosów zdobył Rafał Trzaskowski, drugi był Sławomir Mentzen, podium uzupełnił Karol Nawrocki. W wyborach wzięło udział ponad 17 tysięcy Polaków, zarejestrowało się o tysiąc więcej. Beata Płomecka (IAR)

 

Zaskoczenie w Budapeszcie

Szczególnie wymowna była sytuacja na Węgrzech, gdzie Karol Nawrocki poniósł dotkliwą porażkę. Choć można by się spodziewać, że w kraju rządzonym przez konserwatywnego Viktora Orbána kandydat PiS zyska szerokie poparcie, rzeczywistość okazała się inna. W jedynej komisji w Budapeszcie Nawrocki zajął dopiero czwarte miejsce, za Trzaskowskim, Zandbergiem i Mentzenem. To symboliczna porażka i sygnał, że bliskość polityczna nie zawsze przekłada się na wyborcze wyniki.

Posłuchaj
00:47 13645085_1.mp3 Zaskakujące wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich w jedynej na Węgrzech komisji wyborczej. Karol Nawrocki zajął tam czwarte miejsce. Materiał Piotra Piętki (IAR)

 

Za oceanem – inna historia

Odwrotna sytuacja miała miejsce w Ameryce Północnej. W Stanach Zjednoczonych Karol Nawrocki zdeklasował konkurencję, zdobywając 42,3 proc. głosów. Podobnie w Kanadzie, gdzie uzyskał 42,7 proc. W USA Trzaskowski miał 30 proc., a w Kanadzie 27,7 proc. Zaskoczeniem okazał się Grzegorz Braun, który w Kanadzie zdobył aż 17,6 proc., a w USA – 12,4 proc., wyprzedzając Mentzena.

Jedynym krajem w Ameryce, gdzie Trzaskowski zwyciężył, był Meksyk. Tam kandydat KO zdobył niemal połowę głosów, choć głosujących było zaledwie 267 osób.

Nowy układ sił?

Wyniki pokazują wyraźne różnice w preferencjach wyborczych Polaków mieszkających w różnych częściach świata. Podczas gdy Europa opowiedziała się raczej za kandydatami centrolewicowymi i liberalnymi, Ameryka Północna postawiła na konserwatywnego kandydata PiS. Grzegorz Braun i Sławomir Mentzen zdołali zaś przyciągnąć znaczną część wyborców niemal wszędzie, co może świadczyć o rosnącym poparciu dla skrajnych propozycji politycznych.

IAR/PRdZ/dad