Polskie Radio
Section05
Karol Nawrocki

"Wiele osób wciąż czeka na sprawiedliwość". IPN o pociągnięciu do odpowiedzialności sędziów i prokuratorów z PRL

- Zbrodnie sądowe stanu wojennego wymagają konkretnych poczynań IPN w kierunku uchylenia immunitetów sędziom i prokuratorom wówczas oskarżającym - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki na poniedziałkowej konferencji pt. "Pociągnąć do odpowiedzialności karnej sędziów i prokuratorów z okresu PRL-u".
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki POLSKA HISTORIA

"Państwo polskie i my nie możemy na to pozwolić ". Prezes IPN o polityce Rosji wobec II wojny światowej

- Agresywną polityką pamięci Federacji Rosyjska przesuwa cezurę wybuchu II wojny światowej na rok 1941 - mówił w Gdańsku podczas prezentacji stanu zaawansowania prac nad budową "Muzeum Westerplatte i Wojny 1939" prezes IPN Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Karol Nawrocki II wojna światowa Gdańsk 1 września muzeum historia Polski społeczeństwo Niemcy agresja

41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Prezes IPN: wszyscy służmy wolnej, demokratycznej Polsce

- Wszyscy służmy wolnej, demokratycznej, społecznie odpowiedzialnej Polsce - ja taką deklarację, jako prezes Instytutu Pamięci Narodowej, chciałem złożyć - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki podczas uroczystego posiedzenia Zarządu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej porozumienia sierpniowe 1980 NSZZ Solidarność Karol Nawrocki sierpień 80 PRL

Prezes IPN o zakłóconych obchodach śmierci "Inki" i "Zagończyka": apelujemy do władz Gdańska o szerszą refleksję

- Myślę, że ta pretensja nie idzie w kierunku ludzi, którzy brali udział w tym rozrywkowym wydarzeniu tuż obok, ale jest skierowana do władz miasta Gdańska, jest wezwaniem do pewnej szerszej refleksji - mówił w Polskim Radiu 24 o zakłóceniu sobotnich uroczystości dr Karol Nawrocki, prezes IPN.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Siedzikówna Feliks Selmanowicz Karol Nawrocki HISTORIA IPN POLSKA Gdańsk Polskie Radio 24 historia Polski społeczeństwo

Prezes IPN ws. pionu śledczego: nie zamierzam być bierny

– Nie zamierzam być bierny w sprawie pionu śledczego IPN. Prowadzę rozmowy z prok. Andrzejem Pozorskim, dyrektorem Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, i myślę, że już we wrześniu będziemy mieli z panem prokuratorem możliwość poinformowania, że niektóre procesy wprowadzania sprawiedliwości transformacyjnej przyspieszą – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki w rozmowie z  "Gazetą Polską Codziennie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki zbrodnie wojenne

Prezes IPN: reparacje mogą się stać kamieniem milowym w relacjach polsko-niemieckich

Nie jesteśmy jedynym państwem występującym o roszczenia. Jako historyk i prezes IPN uważam, że finansowe zadośćuczynienie za krzywdy wyrządzone podczas II wojny światowej powinno być Polsce wypłacone – mówi w rozmowie ze środową "Gazetą Polską Codziennie" prezes Instytutu Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN historia Polski Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki Niemcy reparacje wojenne społeczeństwo

"Reparacje wojenne byłyby kamieniem milowym na drodze do pojednania". Prezes IPN o relacjach polsko-niemieckich

- Mam pełną świadomość, że Niemcy są naszym sąsiadem, z którym chcemy budować dobre relacje i z którym chcemy się pojednać, ale uznaję, że reparacje wojenne byłyby kamieniem milowym na drodze do pojednania - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN historia Polski Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki Niemcy reparacje wojenne społeczeństwo

"Pokaże, jak wiele wolności przynieśli Polacy". IPN przypomni gen. Maczka i Andersa

- Nowy projekt IPN pokaże, jak wiele wolności Polacy przynieśli Europie Zachodniej, a jak sami musieli zostać na obczyźnie, albo zdecydować o powrocie do kraju, który stał się kolonią ZSRR - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Nawrocki, prezes IPN. - To będzie budowanie napięcia wokół nadziei Polaków walczących o niepodległą ojczyznę i dojście do roku 1945, który był wielkim zawodem i rokiem wolności się nie stał - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz Karol Nawrocki IPN społeczeństwo historia Polski

Prezes IPN: oddziały regionalne to moc Instytutu, gwarantują możliwość lokalnych badań naukowych

- Lokalność Instytutu Pamięci Narodowej jest bardzo ważna. Oczywiście obok działań międzynarodowych. Instytut musi być na świecie, ale również w miastach, powiatach i w polskiej wiosce - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Instytut Pamięci Narodowej polityka POLSKA HISTORIA Karol Nawrocki