Polskie Radio
Section05
Karol Nawrocki

Lublin. Zbiorowe mogiły z czasu II wojny światowej w okolicach Górek Czechowskich. IPN podał nowe informacje

Instytut Pamięci Narodowej podsumował badania prowadzone w Lublinie w okolicach Górek Czechowskich. Śledczy instytutu weryfikują informacje na temat zbiorowych mogił jakie mogą znajdować się tam po przeprowadzanych przez Niemców egzekucjach w latach 1940-42.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa IPN Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki regiony lubelskie Lublin

PR24 Beatyfikacja rodziny Ulmów. Prezes IPN: to ogromna szansa na opowiadanie historii polskiego narodu

- Sam proces beatyfikacji to oczywiście kwestia związana z Kościołem katolickim i wymiarem duchowym. Natomiast my, jako historycy, dostrzegamy ogromną szansę na opowiadanie historii narodu polskiego w czasie II wojny światowej - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski IPN Karol Nawrocki Kościół katolicki Ulmowie sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa

Morawiecki o albumie IPN dotyczącym niemieckiej okupacji: bestialski terror miał wiele potwornych twarzy

"Te zdjęcia, wykonywane w różnych okolicznościach, wytrącają ze świętego spokoju, poruszają serca i sumienia, wołają o prawdę i sprawiedliwość" - napisał w przedmowie do albumu IPN pt. "Czas bestii. Terror w okupowanej Polsce w latach 1939-1945" premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej pamięć II wojna światowa premier Mateusz Morawiecki Karol Nawrocki

Czy Jolanta Lange wyjechała z Polski? Rzecznik IPN: nie mogę potwierdzić tej informacji

Piotr Woyciechowski przekonuje, że Jolanta Lange, agentka SB podejrzana o udział w zabójstwie księdza Franciszka Blachnickiego, wyjechała z Polski. W rozmowie z Polskim Radiem dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik IPN, oświadczył, że nie może potwierdzić informacji o jej wyjeździe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka HISTORIA Franciszek Blachnicki Instytut Pamięci Narodowej Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro Karol Nawrocki

Prezes IPN o Powstaniu Warszawskim: jeden z najważniejszych momentów walki o niepodległość

Powstanie Warszawskie było jednym z kluczowych momentów w czasie II wojny światowej i pozostaje w polskiej świadomości jednym z najważniejszych momentów walki Polaków o niepodległość - powiedział w Salonie politycznym Trójki dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie IPN Karol Nawrocki reparacje wojenne II wojna światowa Ukraina wojna na Ukrainie Wołyń

Upamiętnienie zamordowanych w Pomiechówku. Prezes IPN: stawiamy ślad, który jest dowodem na zwycięstwo pamięci

- Jesteśmy dziś tu po to, by pokazać, że pamiętamy i mamy świadomość, że naród to nie tylko ci, którzy żyją w ramach granic dzisiejszej, wolnej niepodległej Rzeczypospolitej, ale także ci, którzy są poza granicami, ci, którzy byli przed nami i ci, którzy nadejdą po nas - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas uroczystości upamiętniających zamordowanych w Pomiechówku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Karol Nawrocki II wojna światowa HISTORIA historia Polski

Uroczystość pamięci ofiar zbrodni w Pomiechówku. Udział wezmą szef MON i prezes IPN

Na terenie Fortu III w Pomiechówku w poniedziałek odbędzie się uroczystość upamiętniająca ofiary niemieckich zbrodni dokonanych w tym miejscu. W jej trakcie zostanie poświęcony cmentarz wojenny, na którym spoczywają szczątki zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny Polaków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Mariusz Błaszczak historia Polski zbrodnie wojenne okupacja niemiecka Karol Nawrocki IPN

Akcja IPN pod olsztyńskimi "szubienicami". Karol Nawrocki: to symbol pogardy dla ofiar Armii Czerwonej

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej powiedział, że wkroczenie Armii Czerwonej do Olsztyna nie było wyzwoleniem, ale zniewoleniem miasta. Doktor Karol Nawrocki podczas konferencji prasowej przed Pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie tłumaczył, dlaczego monument ten jest symbolem komunistycznej propagandy i powinien być usunięty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Olsztyn Karol Nawrocki IPN Instytut Pamięci Narodowej

PR24 Wznowienie ekshumacji na Wołyniu. Prezes IPN: to zależy wyłącznie od woli ukraińskich władz

- W kulturze chrześcijańskiej ludziom, którzy zginęli, należą się groby. A jeśli są to głównie kobiety i dzieci, to łapie to podwójnie za serce, bo przecież oni nie uczestniczyli w działaniach wojennych - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka polityka historyczna IPN Wołyń Polskie Radio 24 Karol Nawrocki

Będzie odpowiedź na książkę "Dalej jest noc". Szef IPN: świat przekona się, jakim manipulatorem jest Jan Grabowski

Niedługo wydamy książkę Piotra Gontarczyka, która będzie szczegółową odpowiedzią na książkę "Dalej jest noc". Cały świat będzie mógł się przekonać, jakim manipulatorem wiedzy historycznej jest Jan Grabowski - powiedział w wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu "Sieci" prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo IPN historia Polski Holokaust Karol Nawrocki

Jubileusz Telewizji Republika. Premier Morawiecki: stacja ta była wyłomem na drodze do powrotu wolności słowa

Premier Mateusz Morawiecki pogratulował Telewizji Republika 10-lecia istnienia. Gala rocznicowa odbywa się w Warszawie z udziałem m.in. szefa rządu, ministrów, polityków PiS i pracowników stacji.
Zobacz więcej na temat:  TV Republika media dziennikarstwo Mateusz Morawiecki Adam Glapiński Elżbieta Witek Jan Pietrzak Przemysław Czarnek IPN Karol Nawrocki Jarosław Kaczyński PiS Prawo i Sprawiedliwość POLSKA

Prezes IPN: Monika Olejnik za śmierć Żydów w getcie warszawskim obarcza Polaków. To paskudne

- W ciągu pięciominutowej rozmowy red. Monika Olejnik za śmierć Żydów w getcie warszawskim obarczyła Polaków i obojętność Polaków do powstania - ocenił w Programie 3 Polskiego Radia prezes IPN Karol Nawrocki. Jak dodał, dziennikarka ani razu nie wypowiedziała słowa "Niemcy", którzy byli sprawcami. - To po prostu paskudne - skomentował.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA getto warszawskie powstanie w getcie Holokaust Monika Olejnik Karol Nawrocki społeczeństwo

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Prezes IPN: walczyli wyłącznie z nadzieją na bohaterską śmierć

– Powstańcy w getcie warszawskim zdawali sobie sprawę, że walczyli wyłącznie z nadzieją na bohaterską śmierć – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Karol Nawrocki. Prezes IPN przypomniał ponadto w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, że "przeżyło wtedy kilkuset bojowników".  
Zobacz więcej na temat:  Karol Nawrocki POLSKA getto warszawskie IPN Trójka II wojna światowa