X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski rozmawiali telefonicznie

12.07.2019 09:12
Prezydenci Rosji i Ukrainy, Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski rozmawiali w czwartek telefonicznie - poinformował Kreml. Wśród tematów były kwestie uregulowania konfliktu w Donbasie i działań na rzecz zwolnienia osób przetrzymywanych przez strony konfliktu. 
Audio
  • Ukraina: Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin rozmawiali przez telefon. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin
Wołodymyr Zełenski i Władimir PutinPAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO+KIRILL KUDRYAVTSEV / POOL

Prezydenci rozmawiali także o możliwości dalszych kontaktów w tzw. formacie normandzkim, w ramach którego Francja, Niemcy, Ukraina i Rosja prowadzą rozmowy o uregulowaniu konfliktu z separatystami prorosyjskimi w ukraińskim Donbasie. 

Była to pierwsza rozmowa obu przywódców od czasu zaprzysiężenia prezydenta Ukrainy 20 maja. 

"Kwestią kluczową było uwolnienie ukraińskich marynarzy"

O rozmowie poinformował ze strony rosyjskiej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Jak wyjaśnił, odbyła się ona z inicjatywy strony ukraińskiej. 

"Omawiano kwestie uregulowania konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy i wspólnej pracy na rzecz powrotu osób przetrzymywanych przez obie strony. Osiągnięto porozumienie w sprawie kontynuowania tej pracy na szczeblu ekspertów " - głosi krótki komunikat wystosowany przez Kreml. 

W komunikacie administracji Zełenskiego przekazano, że jej głównym tematem było uwolnienie przetrzymywanych przez Rosję 24 marynarzy ukraińskiej marynarki wojennej. 
"Kwestią kluczową było uwolnienie ukraińskich marynarzy. Rozmowa dotyczyła także powrotu ukraińskich obywateli, którzy przetrzymywani są na terytorium Federacji Rosyjskiej" - ogłosiły służby prasowe Zełenskiego. 

Rosja gotowa do rozmów

24 marynarzy Ukrainy zostało aresztowanych 25 listopada 2018 roku przez siły rosyjskie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Władze Rosji twierdzą, że trzy niewielkie okręty, na których znajdowała się załoga, przekroczyły nielegalnie granicę rosyjską. Władze Ukrainy uważają marynarzy za jeńców wojennych, którzy nie mogą stawać przed sądem. 

Wcześniej w czwartek Putin powiedział, że Rosja jest gotowa do rozmów na temat Donbasu w dowolnym formacie. Zastrzegł jednak, że spotkanie na najwyższym szczeblu "powinno być dobrze przygotowane", i dodał, że "o czymś więcej będzie można mówić dopiero po ostatecznym sformowaniu nowego rządu Ukrainy i po przeprowadzeniu wyborów do parlamentu tego kraju". Przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie odbędą się 21 lipca. 

Zełenski zaproponował w poniedziałek w publicznym apelu do Putina rozmowy o konflikcie w Donbasie oraz o zaanektowanym przez Rosję Krymie. Ocenił, że w takich rozmowach powinni brać udział, oprócz niego i prezydenta Rosji, również obecni przywódcy Francji, Niemiec, USA i W. Brytanii. Putin komentując w czwartek tę inicjatywę zauważył, że Londyn i Waszyngton nie wyraziły opinii na jej temat.  

IAR/PAP/dad