X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Angela Merkel o zjednoczeniu Niemiec. Podkreśliła m.in. wkład Polski

17.08.2019 17:28
Kanclerz Angela Merkel w specjalnym nagraniu wideo przypomniała, że zjednoczenie Niemiec zostało zapoczątkowane otwarciem austriacko-węgierskiej granicy 19 sierpnia 1989 roku. W tym dniu Węgry otwierając granicę z Austrią umożliwiły ucieczkę kilkuset Niemcom ze wschodu.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel
Kanclerz Niemiec Angela Merkel PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Kanclerz zapewniła, że Niemcy zawsze będą wdzięczni Węgrom za ich wyjątkowy wkład w zjednoczenie ich państwa. Podkreśliła także dużą rolę Polski i Czechosłowacji w tym procesie.

- Wtedy Węgry przyczyniły się do cudu zjednoczenia Niemiec. Jeżeli myślimy o tym dniu, to mamy świadomość, że bez aktywności mieszkańców wschodniej Europy, na przykład z Polski lub Czechosłowacji, nie osiągnęlibyśmy tego - powiedziała kanclerz Merkel.

Podkreśliła, że otwarcie granicy z Austrią było ważnym czynnikiem w procesie burzenia muru i jednoczenia Niemiec. Jej zdaniem wydarzenia z 1989 roku były początkiem tworzenia wspólnej zjednoczonej Europy.

30 lat temu 19 sierpnia węgierskie i austriackie organizacje obywatelskie zorganizowały piknik w bezpośrednim sąsiedztwie granicy między Węgrami i Austrią. Na piknik zaproszono także obywateli byłej NRD. Kilkuset z nich korzystając z czasowo otwartej granicy uciekła do Austrii.

W poniedziałek niemiecka kanclerz wspólnie z węgierskim prezydentem wezmą udział uroczystych obchodach tej rocznicy w granicznej miejscowości Sopron.

IAR/PAP/dad