X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wiceszef MSZ: rozmowy ws. brexitu są intensywne i rzeczowe

15.10.2019 12:21
Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział, że są powody do ostrożnego optymizmu, jeśli chodzi o porozumienie w sprawie brexitu i przełamanie impasu w rozmowach na ten temat. O stanie negocjacji debatują w Luksemburgu ministrowie do spraw europejskich 27 krajów.
Audio
  • Konrad Szymański o rozmowach UE ws. brexitu (IAR)
  • Wiceszef MSZ stwierdził, że są powody do ostrożnego optymizmu ws. brexitu (IAR)
Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański
Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański PAP/Darek Delmanowicz

- Należy docenić, że obie strony są gotowe do rzeczowych rozmów, ponieważ wbrew temu, co się działo kilka miesięcy temu, dzisiaj te rozmowy mają charakter niezwykle intensywny i rzeczowy - ocenił Konrad Szymański.

Rokowania w ostatnim czasie przyspieszyły, bo Wielka Brytania złagodziła stanowisko i zaproponowała rozwiązania, które mają sprawić, że po brexicie nie będzie kontroli na granicy irlandzkiej. Propozycja nie została upubliczniona, ale o jej szczegółach już w piątek informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Zgodnie z tą propozycją, formalnie Irlandia Północna byłaby w tym samym reżimie celnym co Wielka Brytania, ale w praktyce nie byłaby w jurysdykcji celnej Zjednoczonego Królestwa, bo granica byłaby na morzu, a kontrole odbywałyby się w portach brytyjskich. Stawki celne byłyby więc różne w zależności od miejsca przeznaczenia towarów.

Wspólny interes

Komisja Europejska boi się chaosu oraz kłopotów na jednolitym rynku, dlatego domaga się precyzyjnych zapisów w tej sprawie. - To są bardzo skomplikowane i nieznane do tej pory modele współpracy, ale wysiłek negocjacyjny jest widoczny po obu stronach i to nas cieszy - powiedział wiceminister Konrad Szymański.

Przyznał, że 27-ka obawia się ryzyka dla integralności jednolitego rynku. - Razem z 27-ką oczekujemy dalszych negocjacji - po to, by wszystkie ryzyka i ewentualne niedoskonałości tego rozwiązania, które jest całkowicie nowatorskie, wyjaśnić i je zabezpieczyć - tłumaczył wiceszef MSZ. Podkreślił, że integralność jednolitego rynku jest również w interesie naszego kraju. - Polska jest częścią wspólnego rynku, w związku z czym to jest nasz wspólny interes - dodał Konrad Szymański.

Mimo przyspieszenia rozmów na linii Bruksela-Londyn wielu dyplomatów i urzędników wątpi, by porozumienie było blisko i udało się je osiągnąć w tym tygodniu - tak by europejscy przywódcy mogli zatwierdzić kompromis na rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczycie. Brukselska korespondentka Polskiego Radia usłyszała nieoficjalnie, że możliwe jest jeszcze zorganizowanie nadzwyczajnego szczytu pod koniec miesiąca, który albo zatwierdzi porozumienie, albo uzna, że konieczne są dalsze negocjacje - a wtedy data brexitu znowu zostanie przesunięta.

IAR/PAP/dad