Polskie Radio
Section05
Luksemburg

Odbudowa zasobów przyrodniczych. Kraje Unii uzgodniły stanowisko do negocjacji z PE

Unijne kraje uzgodniły stanowisko do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Decyzję podjęli ministrowie środowiska państw członkowskich na spotkaniu w Luksemburgu. Przeciwko były Polska, Finlandia, Szwecja i Włochy. Wstrzymały się Austria, Belgia i Holandia. Więcej na ten temat brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka Parlament Europejski Komisja Europejska Luksemburg

Reforma rynku energii w UE. Anna Moskwa: nie ma porozumienia, ale uwzględniono polskie postulaty

- Nie ma na razie porozumienia wśród unijnych krajów w sprawie reformy rynku energii elektrycznej, ale postulat Polski [został] uwzględniony - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Uzgodnień nie przyniosło spotkanie szefów resortów energii państw UE w Luksemburgu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Luksemburg Unia Europejska klimat ochrona środowiska Anna Moskwa

"Historyczne głosowanie". Parlament w Luksemburgu uznał Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego

We wtorek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że "Izba Deputowanych Luksemburga przyjęła uchwałę uznającą Hołodomor, czyli Wielki Głód - klęskę głodu wywołaną na Ukrainie w latach 1932-1933 przez sowieckie władze - za ludobójstwo narodu ukraińskiego".
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela Rosja Ukraina ŚWIAT Europa Wielki Głód hołodomor Luksemburg

TYLKO U NAS Pakt migracyjny. Stanowcza reakcja wiceszefa MSWiA. "Przymusowa relokacja jest nieskuteczna"

Wiceszef MSWiA skrytykował w Luksemburgu pakt migracyjny. Bartosz Grodecki sprzeciwił się warunkowości zapisanej w pakcie przewidującej, że albo państwa zgodzą się na relokację migrantów z południa, albo będą musiały zapłacić około 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Luksemburg imigracja imigranci w Europie Beata Płomecka

TYLKO U NAS Pakt migracyjny. Komisarz UE chce, by w Luksemburgu doszło do porozumienia

Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson oczekuje w czwartek porozumienia w sprawie paktu migracyjnego. Wywołuje on jednak kontrowersje wśród unijnych krajów, a wśród przeciwników jest Polska. To główny temat spotkania w Luksemburgu ministrów spraw wewnętrznych UE. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Luksemburg Komisja Europejska migracja imigranci w Europie imigracja Beata Płomecka

Dyskusja w Luksemburgu na temat obniżenia cen energii. Perzyński: widać pewną zmianę w polityce europejskiej

- Przede wszystkim podkreślmy, że to jest pewien początek dyskusji o tym jak zmieniać europejski rynek energetyczny w obliczu kryzysu. Chodzi przede wszystkim o to, żeby ulżyć odbiorcom i przedsiębiorcom - o rozmowach w Luksemburgu mówił w Polskim Radiu 24 Michał Perzyński, redaktor biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Luksemburg Komisja Europejska ceny paliw energia Ukraina ŚWIAT Europa wojna 2022 Polskie Radio 24

Narada szefów dyplomacji państw UE. Wśród tematów szkolenie ukraińskich żołnierzy i sankcje wobec Iranu

Unijna misja szkoleniowa dla ukraińskich żołnierzy i sankcje wobec Iranu - to główne tematy spotkania w Luksemburgu ministrów spraw zagranicznych krajów unijnych. Szefowie dyplomacji mają zatwierdzić misję szkoleniową, która ma ruszyć w przyszłym miesiącu. O sprawie jako pierwsza informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska wojna 2022 Iran Ukraina Luksemburg

"Mamy wiele tematów, które nas łączą". Elżbieta Witek rozpoczyna oficjalną wizytę w Luksemburgu

Sytuacja geopolityczna i współpraca gospodarcza będą tematami rozmów marszałek Sejmu Elżbiety Witek podczas rozpoczynającej się w poniedziałek wizyty w Luksemburgu. Elżbieta Witek spotka się m.in. z Wielkim Księciem Henrykiem, przewodniczącym Izby Deputowanych Fernandem Etgenem i przedstawicielami Polonii.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Witek Luksemburg dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Unia Europejska ŚWIAT Europa

Oficjalna wizyta marszałek Sejmu w Luksemburgu. W planach spotkania z władzami i Polonią

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyrusza dziś wieczorem (9.10) z oficjalną wizytą do Wielkiego Księstwa Luksemburga. Główne punkty programu rozpoczynają się w poniedziałek (10.10) rano. Marszałek spotka się między innymi z księciem Luksemburga, przewodniczącym luksemburskiej Izby Deputowanych i przedstawicielami Polonii.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Witek dyplomacja Luksemburg Sejm Polityka zagraniczna Polski POLSKA polityka

Dobre wiadomości dla frankowiczów. TSUE wydał ważne orzeczenie

Roszczenia w sprawie kredytów w obcych walutach nie mogą ulec przedawnieniu, zanim klienci dowiedzieli się o przysługujących im prawach i niedozwolonych klauzulach przeliczeniowych - tak orzekł unijny Trybunał Sprawiedliwości. To otwiera drogę konsumentom do dochodzenia swoich roszczeń w związku z nieuczciwym klauzulami zawartych w kredytach frankowych. Mogą się starać o zwrot nadpłaconych pieniędzy.
Zobacz więcej na temat:  Luksemburg Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska prawo kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy kredyt GOSPODARKA

Skarga spółki Nord Steram 2. Bogatko: wyrok TSUE w zasadzie nic nie zmienia

- Prawo unijne powstaje w danym momencie, to znaczy ono nie istnieje jako takie, tylko jest po prostu kreowane na konkretne zapotrzebowania - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 korespondent polskich mediów w Niemczech Jan Bogatko z Radia Wnet.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Bogatko Antoni Trzmiel Luksemburg Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska Nord Stream 2 energetyka dyrektywa UE gaz ziemny gaz infografika prawo GOSPODARKA