X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska delegacja na uroczystościach 30. rocznicy aksamitnej rewolucji

17.11.2019 09:48
Rewolucja doprowadziła do upadku komunizmu w Czechosłowacji. Czeskie władze zaprosiły także szefów rządów Słowacji i Węgier oraz przewodniczącego Bundestagu
Audio
  • Praga - premier M. Morawiecki na uroczystościach 30. rocznicy aksamitnej rewolucji [posłuchaj]
Demonstracja pod pomnikiem Wienczysława w Pradze
Demonstracja pod pomnikiem Wienczysława w PradzeFot. Piercetp/Wikimedia Commons

W Pradze premier Mateusz Morawiecki bierze dziś udział w uroczystościach w 30. rocznicę aksamitnej rewolucji. Seria ulicznych protestów doprowadziła do końca dyktatury Komunistycznej Partii Czechosłowacji i wejścia kraju na ścieżkę demokratycznych przemian.

W uroczystościach w Muzeum Narodowym w Pradze biorą udział premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej - oprócz Polski i Czech także Słowacji - Peter Pellegrini oraz Węgier - Viktor Orban. Na obchody zaproszono również przewodniczącego niemieckiego Bundestagu Wolfganga Schäuble.
Podczas uroczystości w Pradze polski parlament będą również reprezentować marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz

W praskim Muzeum Narodowym zostaną otwarte wystawy „Aksamitna Rewolucja” oraz „Momenty XX wieku 17 listopada 1989 roku w Pradze komunistyczne siły porządkowe brutalnie spacyfikowały manifestujących w 50. rocznicę zamknięcia czeskich szkół wyższych przez Niemców. W efekcie ogłoszono strajk studentów do którego przyłączyli się aktorzy. Grupy opozycyjne przekształciły się w Forum Obywatelskie, wzorowane na polskiej "Solidarności". W kolejnych dniach na ulice stolicy kraju wychodziły setki tysięcy osób, w demonstracji 25 listopada wzięło udział nawet 800 tysięcy protestujących. 

10 grudnia 1989 roku powstał nowy rząd, w którym znaleźli się przedstawiciele opozycji, a niedługo potem, 29 grudnia Vaclav Havel, najbardziej znany czeski opozycjonista, został wybrany na, jak się później okazało, ostatniego prezydenta Czechosłowacji.

Rownież marszałek Sejmu Elżbieta Witek weźmie dziś w Pradze udział w spotkaniu przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej z okazji 30. rocznicy Aksamitnej Rewolucji.
Niedzielna część obchodów rozpocznie się na dziedzińcu praskiego Muzeum Narodowego, gdzie otwarte zostaną wystawy „Aksamitna Rewolucja” oraz „Momenty XX wieku”. Wieczorem przewodniczący złożą kwiaty przed tablicą upamiętniającą wydarzenia z 17 listopada 1989 roku oraz wysłuchają koncertu z okazji 30. rocznicy Aksamitnej Rewolucji. 

W poniedziałek szefowie izb spotkają się w Senacie Republiki Czeskiej. Wśród tematów rozmowy będą między innymi demokratyczne przemiany roku 1989 i współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Po zakończeniu konferencji marszałek Sejmu Elżbieta Witek będzie rozmawiać z Radkiem Vondráčkiem, przewodniczącym Izby Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Czechy grupa wyszehradzka